Pokazywanie postów oznaczonych etykietą danie główne. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą danie główne. Pokaż wszystkie posty

piątek, 9 lutego 2018

Dzień Pizzy! Czyli co udało mi się wypracować przez ostatnie lata - nasza ulubiona pizza domowa!


Pizza zna tyle odmian, co ma swoich zwolenników i przeciwników, do tego każdy ma swoje indywidualne kryteria jej oceniania, dla jednych najlepsza będzie pizza na grubym i puszystym cieście smażona w głębokim tłuszczu, dla innych cienka jak kartka pieczona w piecu opalanym drewnem. My zdecydowaliśmy się przedstawić Wam przepis, wraz ze wskazówkami, na pizzę na miarę naszych codziennych możliwości. Czyli, mimo uwielbienia, co do włoskiej mąki 00 i mozzarelli di buffala i wielu, wielu innych włoskich kąsków, przygotujemy pizzę na zwyczajnej mące takiej jak zazwyczaj mamy w domu. Nie popadałabym też od razu ze skrajności w skrajność. Nie, nie będziemy posypywać naszej pizzy parówkami i żółtym serem startym na grubych oczkach. Chcę po prostu umilić Wam tak wspaniały czas, jakim jest jedzenie pizzy w domu zrobionej własnoręcznie, a nie zawsze są możliwości żeby ją zamówić lub dopieścić.
Może wydawać się Wam nudne ale robienie pizzy to u nas kwestia dopracowania i wyćwiczenia warsztatu, tylko dlatego trzeci raz wstawiam tu na nią recepturę. Każda z nich jest jak pewne etapy w życiu ale o tym może innym razem.

Składniki, na 3 średnie pizze:
3,5 szklanki mąki pszennej
10 g suchych drożdży
1, 75 szkl ciepłej wody
łyżka oliwy
1,5 łyżeczki różowej soli
łyżka cukru



Przepis:
Mąkę mieszam z suchymi składnikami, później dolewam wodę z oliwą. Co ważne woda nie może być gorąca. Można także użyć świeżych drożdży ale wtedy trzeba najpierw zrobić rozczyn i ująć wody w stosunku do płynu z rozczynu i go aktywować. Wszystko wymieszać ręcznie lub mikserem z hakiem. Ciasto powinno być dosyć lekkie i sprężyste, odchodzić od dłoni. Uformować trzy kulę, oprószyć mąką i odstawić na ok 40 min. Piec nagrzewam na najwyższą temperaturę, u nas to 250 C.W tym czasie można przygotować sos i ulubione składniki. Pizzę formujemy na placek na papierze do pieczenia, smarujemy dość równomiernie sosem i obsypujemy składnikami. Nie warto przesadzać.
Piec ok 10 minut na najniższej półce na blaszce w piekarniku. My robimy 3 po kolei.

dodatki: sos pomidorowy / ser mozzarella /pieczarki /szynka / cebula / wszystko co się chcę wedle uznania!

Dajcie znać jak Wam wyszły!




czwartek, 17 listopada 2016

Pizza domowa

Szukacie przepisu idealnego na domową pizzę? Jesień, co raz to bardziej daje się we znaki i wzmaga apetyt na coś "konkretniejszego"? Pizza to nasze ulubione rozwiązanie na poprawę nastroju, w tym jesiennym amoku, nie mówiąc już o tym, że jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich dzieci niejadków i wszelkich wyjątków, które wiecznie marudzą,że coś im nie pasuję. ;)
Był już kiedyś przepis na pizzę, ale to było dawno i wiele od tego czasu się zmieniło ;) Daję Wam lata mojej praktyki i doświadczenia do dyspozycji - polecam swój przepis, który świetnie sprawdza się w domowych warunkach, ciężko o tak dobrą pizzę, chociaż żeby nikogo nie rozczarować - w domu nigdy nie wyjdzie nam pizza, jak z pizzeri, nie jest to kwestia ciasta a pieca.

 Przepis na ciasto:
2 duże lub 3 małe pizze

Składniki:
opakowanie suchych drożdży 7 g
3 szklanki mąki pszennej
1 szklanka ciepłej, niegorącej wody
łyżka oliwy
pół łyżeczki soli
pół łyżeczki cukru

Przepis:
Mąkę wymieszać z drożdżami. Dolać wodę, oliwę, sól i cukier. Dokładnie wymieszać. Jeśli ciasto byłoby zbyt twarde, bo powinno być stosunkowo miękkie i elastyczne, możemy dolać ciut wody - nie więcej niż 50 ml łącznie. Ciasto wyrabiamy aż wszystkie składniki się połączą a ciasto będzie odrywać się od miski - minimum 10 min ugniatania.
Miskę odstawiamy w ciepłe miejsce i czekamy aż ciasto urośnie, ok 40 minut minimum. Ciasto możemy też przechowywać niewyrośnięte w lodówce, zawinięte szczelnie w folię spożywczą przez dobę.
W między czasie możemy przygotować sos i składniki na pizzę! Po wyrobieniu ciasta dobrze też nagrzać piekarnik, bo placki wkładamy do nagrzanego pieca nawet do 240 C.









Przepis na sos:
szklanka passaty pomidorowej
2-3 łyżki oliwy
1 drobna cebula, pokrojona w kostkę
czosnek, 3 ząbki posiekane lub starte na drobnych oczkach
pół łyżeczki suszonego oregano
sól, pieprz - polecam świeżo zmielony, cukier do smaku
cynamon szczypta

Cebulę szklimy na oliwie, dodajemy czosnek i oregano, mieszamy ok 30 sekund, dodajemy pomidory i przyprawy. Sos gotujemy aż będzie gęstości koncentratu.

Do pizzy potrzebna nam będzie jeszcze mozarella. Jako dodatki polecam: pieczarki, cebulę, szynkę, boczek, oliwki, świeżą rukolę, sery pleśniowe i wiele wiele innych.
Blat obsypujemy mąką i wybieramy połowę lub 1/3 ciasta. Formujemy jak najszybciej kulę (bez zbędnego ugniatania) i ręką, na początku całą dłonią, później palcami rozgniatamy placek. Możemy pomóc sobie wałkiem. Ciasto powinno być cienkie, ale możliwe do przełożenia dłońmi na papier lub blachę. Ciasto smarujemy cienką warstwą wcześniej zrobionego sosu. Sypiemy serem, ulubionymi dodatkami, polecam grana padano po wierzchu lub świeżą rukolę!

Pieczemy ok 10 min w 240 C, polecam specjalnie przeznaczone do tego blachy lub zwykłe wkłady do pieca i papier.



środa, 24 września 2014

Pesto grzybowe - dobre nie tylko do grzanek!

Jako, że właśnie osiągnęliśmy szczyt sezonu grzybowego, chętnie podzielę się swoim pomysłem na wykorzystanie tych darów od losu - w postaci uniwersalnego pesto, które można wykorzystać na wiele sposobów. Osobiście uwielbiam je zapieczone na grzankach, z serem, ze świeżym pomidorem i rukolą, ale będzie równie pyszne w formie obiadowej, jako dodatek do makaronu czy kaszy :) Przepis jest bardzo prosty, a takie pesto możemy przechowywać w lodówce kilka dni.

Składniki:
500 g grzybów (pieczarek, boczniaków, prawdziwków, podgrzybków, kozaków, może być miks)
50 g masła
50 g prażonych orzechów włoskich
1 cebula
czosnek 1 ząbek
natka pietruszki
sól/pieprz

Przepis:
Grzyby dokładnie obrać z lasu i piasku. Na patelni roztopić masło i  zeszklić na nim cebulę. Dodać pokrojone grzyby i obsmażać kilka minut. Zdjąć z ognia i ostudzić. W blenderze utrzeć na gładką masę grzyby, orzechy, czosnek, sól, pieprz, ewentualnie dolać odrobinę oliwy. Na samym końcu jak masa będzie zimna, wmieszać posiekaną natkę pietruszki. Smacz!
Można podawać na zapieczone na grzankach, wymieszane z makaronem, czy z kaszą gryczaną, albo pęczakiem.



środa, 12 lutego 2014

KONKURS i zimowa żółta soczewica!

Dzisiejszy post jest szczególny gdyż z okazji zbliżającej się premiery bardzo apetycznego filmu "Smak curry" we współpracy z Gutek Film mamy do rozdania aż 3 podwójne wejściówki na seans 18.02 na godzinę 18 do warszawskiego kina Muranów. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy w komentarzu odpowiedzieć na pytanie: z czym kojarzy Wam się kuchnia hinduska? Na odpowiedzi czekamy do niedzieli 16.02 do godziny 20. Wtedy wybierzemy te najciekawsze i skontaktujemy się ze zwycięzcami. (pamiętajcie o podaniu swojego adresu mailowego do komentarzy) Z tej okazji przygotowałam również specjalne danie-soczewicę inspirowaną kuchnią indyjską. Przepis jest bardzo prosty i bardzo aromatyczny ;)

Składniki:
1 czerwona cebula
2 łyżki oliwy
2 cm imbiru świeżego
1 duży ząbek czosnku
po 1/4 łyżeczki cynamonu, kurkumy, kuminu, gorczycy, kolendry i chili
2 łyżki czerwonej soczewicy
pół szklanki żółtej soczewicy
1,5 szklanki wody
sól
Wierzch:
łyżka oliwy
po szczypcie kuminu, chili, gorczycy i kolendry
1 czerwona cebula
5 pomidorków cherry

Przepis:
Na oliwie uprażyć kumin, gorczycę i chili. Dodać drobno posiekany (lub starty na małych oczkach) imbir i czosnek. Cebulę pokroić w piórka, dorzucić i zeszklić. Dolać wodę i po zagotowaniu wrzucić soczewicę. Gotować ok 15 min aż soczewica się rozpadnie. Dodać resztę przypraw. Soczewica jest już gotowa do spożycia ale lepiej smakuje, gdy na wierzch upraży się cebulę i pomidorki cherry. ;)

Czas przygotowania: 20-30 min
Ilość porcji: 4








wtorek, 17 grudnia 2013

Serce na talerzu

Mam zaszczyt przedstawić Wam wszystkim owoc mojej ostatniej pracy. Serce na Talerzu powstało z myślą o Was i dla Was. Zapraszam do obejrzenia i zapoznania się z naszą stroną. 

https://www.facebook.com/SercenaTalerzu

Jesteśmy gotowe na każdy pomysł i jego realizację! Aktualnie proponujemy katering świąteczny. Wszystkie informację i oferta znajduje się na naszej stronie. Obsługujemy zarówno imprezy firmowe jak i prywatne. Zachęcam również do bezpośredniego kontaktu mailowego:
sercenatalerzu@yahoo.com




Gotujemy od serca. Dla wszystkich - jak dla najbliższych. 
Bo wspólne jedzenie jest fajne. 
Na co dzień gotujemy dla Praga Bistro, 
gotowałyśmy m.in. dla Lody na patyku,
a teraz możecie nas mieć także w opcji kateringowej.

Wszystkie potrawy, które trafią na Wasze talerze przygotowujemy
we własnym zakresie i z możliwie najlepszych polskich produktów.
Bez użycia konserwantów i sztucznych barwników.
Dajemy Wam nasze Serce na Talerzu.

Bierzcie i jedzcie! 


czwartek, 31 stycznia 2013

Kurczakowy Paj

Z mojej wycieczki do Londynu przywiozłam dużo smakowych wspomnień. Poza moim ukochanym deserem - Trifle, on na pewno kiedyś też tu będzie, pamiętam wszelkiego rodzaju paje. Najlepsze były oczywiście te z mięsem. Mimo uprzedzeń wielu osób, muszę przyznać, że lubię kuchnię brytyjską, a już na pewno boczek, jajka i pieczarki. Trochę poszperałam i skomponowałam super paj z kurczakiem, szynką, groszkiem i pieczarkami.



Składniki:
ciasto:
2 żółtka
łyżeczka soli
2 łyżki zimnej wody
250 g mąki
120 g masła

farsz:
1 cebula
ok 2 łyżek oleju
2 ząbki czosnku
300 g piersi z kurczaka
300 g szynki
250 g pieczarek
ok 200 g zielonego groszku
rozmaryn, tymianek, cząber,
sól, pieprz
ew. kilka plasterków sera

sos:
łyżka masła
łyżka mąki
200 g śmietany 18 %
sól, pieprz, gałka muszkatołowa
300-400 ml bulionu

Przepis:
Ciasto:
Mąkę z solą  mieszamy z masłem, sama zastosowałam metodę siekania masła nożem w mące, aż powstanie kruszonka. Dodajemy żółtka i wodę i ugniatamy aż powstanie jednolita kula, jeśli ciasto będzie zbyt suche możemy dolać jeszcze odrobinę wody. Chłodzimy co najmniej pół godziny.

sos:
Lepiej zrobić sos przed farszem, ponieważ musimy go trochę odparować. Masło roztapiamy na dnie rondla i dosypujemy mąkę. Robimy zasmażkę. Dolewamy bulion i śmietanę, doprawiamy. Dokładnie mieszamy i zostawiamy na małym ogniu, pamiętając o mieszaniu!

farsz:
Kurczaka myjemy, obieramy, kroimy w kostkę i zalewamy olejem z solą i pieprzem. Na patelni rozgrzewamy olej i dodajemy posiekaną cebulę. Szklimy kilka minut i dodajemy posiekany czosnek i resztę przypraw. Potem dodajemy kurczaka i smażymy do momentu aż nie będzie surowy. Dodajemy obrane i poćwiartowane pieczarki. Wszystko musimy odparować, na samym końcu dorzucamy groszek.

Piekarnik nastawiamy na 200 C. Ciasto wyjmujemy z lodówki i dzielimy na dwie części. Jedną chowamy do lodówki a drugą wałkujemy na grubość ok 0,5 cm. Wykładamy nim dno natłuszczonej blachy lub naczynia ceramicznego. Jeśli ciasto zmiękło lepiej wstawić je jeszcze na pół godz do lodówki, jeśli jest wciąż zimne, nakłuwamy je widelcem i wstawiamy do nagrzanego piekarnika na ok 10 minut, aż delikatnie się zapiecze. Wyjmujemy i układamy warstwę szynki na dnie. Na nią wykładamy farsz, prawie po same brzegi. Zalewamy sosem, który powinien mieć gęstość ciepłego budyniu. Na wierzch układamy kolejną warstwę z szynki.  Wyjmujemy z lodówki drugi kawałek ciasta i wałkujemy na podobną grubość. Przykrywamy nim naczynie i odcinamy odstające części. Delikatnie przyciskamy ciasto do zapieczonych brzegów. Na środku musimy zrobić komin.
Proporcję starczają na jeden duży paj ( 20 cm średnicy) lub 8-10 małych.








wtorek, 15 stycznia 2013

Kurczę pieczone w cytrynach i rozmarynie

Nowy Rok, nowe postanowienia. Obiecałam sobie, że od tego poniedziałku będę wstawiać na bloga co tydzień, co najmniej jeden przepis. Szczerze w to wierzę i tym samym, proponuję przepis na  pałeczki z kurczaka z cytryną, rozmarynem i pieczarkami, pieczone na ziemniakach. Bardzo prosto, tanio i smacznie, czyli w sam raz na bardziej wymagającą studencką kieszeń! Podane proporcję są na 4 osoby.

Składniki:
ok 1 kg pałeczek z kurczaka
ok 1 kg ziemniaków
200 g pieczarek
1 cytryna
kilka łyżek oliwy
sól gruboziarnista
pieprz
ok 2 łyżeczek pokruszonych liści rozmarynu
4 ząbki czosnku

Przepis:
Zaczynamy od umycia i zamarnowania kurczaka. Każdą pałkę nacinamy z dwóch stron, zalewamy oliwą, posypujemy solą, pieprzem i dodajemy kilka plasterków cytryny i rozmarynu oraz rozgniecione ząbki czosnku. Całość polewamy sokiem z końcówek cytryny. Masujemy i odkładamy do lodówki na co najmniej 2 godziny. Gdy już będziemy gotowi do pieczenia, obieramy ziemniaki i pieczarki, i kroimy w kawałki ok 4-5 cm. Piekarnik nastawiamy na 200 C. Wykładamy nimi dno formy lub naczynia żaroodpornego, polewamy oliwą, sypiemy solą i rozmarynem. Dodajemy kurczaka i pieczemy ok godziny.
Smacznego!

wtorek, 23 października 2012

Ravioli słodkie i słone!


Nie co dzień mam okazję zapraszać dziadków na obiad. Zwykle to my jeździmy do nich. Prawdę mówiąc zrobiłam to pierwszy raz. Mimo dużego stresu związanego z ich wizytą i myślą, żeby tylko nie powiedzieli, że im nie smakuje, wszystko poszło po naszej myśli. Poza tym pierwszy raz od nie pamiętam kiedy w tworzeniu tego dania pomagał mi mój chłopak (idealnie rozwałkował ciasto!). Nie obyło się bez przygód. Po drodze zabrakło nam farszu, po zrobieniu ok 25 pierożków i musieliśmy improwizować, z czego wyszło coś na prawdę smakowitego! Ravioli podaliśmy więc z dwoma farszami – szpinakowym z kozim serem i gruszkowym z rozmarynem. Najwięcej radości dało mi jednak zadowolenie moich dziadków, którzy obiadem byli zachwyceni! Te ze szpinakiem polałam roztopionym masłem z szałwią, a gruszkowe odrobiną miodu. Z tych proporcji wychodzi ok 25 dużych szpinakowych i 8 gruszkowych.  Ale najedliśmy się bardzo wszyscy!




Składniki:
ciasto:
200 g mąki
2 jajka
farsz szpinakowy:
łyżka masła i łyżka oliwy
2 ząbki czosnku
0,5 kg świeżego szpinaku
100 g koziego sera
sól, pieprz, gałka muszkatołowa
farsz gruszkowy:
2 większe gruszki
łyżka masła
łyżeczka rozmarynu
łyżka miodu
20-30 g koziego twardego sera
biały pieprz
sól

Przepis:
Ravioli należy zacząć od zrobienia ciasta. Usypujemy górkę z mąki i robimy krater, do którego wbijamy jajka. "Bełtamy" je widelcem do wstępnego połączenia. Następnie musimy wymieszać je rękami, do momentu w którym z ciasta będzie można uformować gładką kulę. Odstawiamy na 20 minut.
Obieramy szpinak i myjemy. Na małym ogniu roztapiamy masło z oliwą i dodajemy posiekany czosnek. Wrzucamy szpinak, mieszamy co kilka minut do całkowitego odparowania. Solimy i pieprzymy. Odstawiamy do ostygnięcia.
Na drugiej patelni roztapiamy masło, z miodem i wrzucamy obrane i poćwiartowane gruszki. Dodajemy przyprawy i dusimy tak długo, aż gruszka zacznie się rozwalać. Odstawiamy do ostygnięcia. 
Na stolnicy wałkujemy ciasto do momentu aż będzie prawie przezroczyste. Polecam podzielić je na dwie części i rozwałkować w miarę równy prostokątny placek. Do farszy dodajemy ser. Na cieście układamy równej wielkości farszowe kulki.


Ciasto tniemy w ten sposób, żeby skleić je tylko z trzech stron, na planie prostokąta. Pozostałe 3 brzegi delikatnie pokrywamy wodą i zalepiamy, starając się przy okazji by w pierożku zostało jak najmniej powietrza.





 Gotujemy w osolonej wodzie ok 4-5 minut. Czas gotowania zależy od tego, jak bardzo wyschło ciasto. Szpinakowe szczególnie polecam w masełku szałwiowym, a gruszkowe polane odrobiną miodu. 





piątek, 15 czerwca 2012

Cheeseburgery

Ponieważ jestem zwolennikiem kanapek, szczególnie tych na ciepło, na dziś proponuję smakowite i łatwe w przygotowaniu cheeseburgery. Bardziej klasyczne i soczyste burgery wołowe z odrobiną ostrego cheddara. Z talerza zniknęły szybciej niż je zrobiłam. Przepis na 4 burgery.

Składniki:
burgery:
0,5 kg mielonej wołowiny
cebula, drobno posiekana, zeszklona na patelni
2 ząbki czosnku, drobno pokrojone
świeży tymianek i rozmaryn, posiekana połówka chilli
żółtko jajka
sól
pieprz
Sos: 
2 łyżki majonezu
2 łyżki ketchupu
pół drobno posiekanej małej cebuli
5 czarnych oliwek
ok 20 kaparów
do burgera:
pomidor
rukola
roszponka
cebula, pokrojona w krążki, zeszklona na patelni
kilka plasterków cheddara
4 bułki

Przepis:
Mieszamy wszystkie składniki na burgery i formujemy grube placki o średnicy bułki. Powinno wyjść ok 6. Robimy sos, majonez mieszamy z ketchupem, posiekaną cebulą, pokrojonymi oliwkami i kaparami. Odstawiamy. W między czasie możemy przygotować sobie cebulę do środka burgerów, tą w krążkach. Nagrzewamy patelnię grillową i smażymy na niej burgery. Bez dodatkowego tłuszczu. Potem wrzucamy na patelnię bułki i grillujemy je z dwóch stron. Składamy burgery: obie strony bułki smarujemy sosem, na spód kładziemy rukolę, burgera, duży plasterek cheddara, gruby plasterek pomidora, zeszkloną cebulkę, roszponkę i przykrywamy drugą bułką.
Smacznego!




sobota, 19 maja 2012

Pizza

Bardzo smaczna pizza sprawdzona w dwóch wariantach, w prodiżu i na patelni. Obydwa bardzo smaczne a ciasto jest chrupiące. Z jednego przepisu wychodzą 3 placki. Jeśli nie macie piekarnika ani prodiża polecam sposób z patelni. Ciasto robi się w ten sam sposób, wystarczy składniki na pizzę poddać obróbce termicznej. Ciasto na patelni obsypać serem i dodatkami. Sama robiłam pizzę z białym sosem i szparagami, polecam, ale składniki można oczywiście dodać wedle uznania.

Składniki ciasto:
250 g mąki
pół opakowania suchych drożdży
150 ml wody
łyżeczka cukru
łyżeczka oliwy
pół łyżeczki soli

Przepis:
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą do uzyskania jednolitej konsystencji. Odstawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok godzinę. Nie ma potrzeby robienia rozczynu, ponieważ przepis jest na suchych drożdżach.
Ciasto dzielimy na 3 części. Wałkujemy lub wykładamy nim blachę.
Spód smarujemy najpierw sosem, w tym wypadku użyłam śmietany 12% do zup wymieszanej z tymiankiem i solą. Układamy składniki, posypujemy serem. Pieczemy w 200 C ok 15 - 20 minut. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika.

Dodatki do mojej pizzy:
śmietana
szparagi
pomidorki cherry
parmezan
mozzarella
czerwona cebula
dużo świeżych ziół: tymianek, oregano, rozmaryn



środa, 9 maja 2012

A Szparaga!

Tym wiosenno - letnim akcentem chciałam umilić sobie końcówkę weekendu majowego, który niestety musiałam spędzić w pracy. Najważniejsze jest to, że pomogło! Przedstawiam przepis na zielone szparagi podane z zapieczonym jajkiem. Oczywiście płynne żółtko i nutka masła. Danie można przygotować sobie na śniadanie, obiad, czy kolację, ponieważ każda pora jest dobra na szparagi!

Składniki:
kiść szparagów
po 2 jajka na osobę
kilka łyżek śmietany
na każde jajko pół łyżki masła
sól
pieprz

Przepis:
Szparagi będą najsmaczniejsze i stracą najmniej wartości odżywczych jeśli ugotujemy je na parze. Wystarczy, że napełnimy garnek wodą, damy jej się zagotować i na metalowym lub innym temperaturo odpornym sitku wyłożymy szparagi. Pod przykryciem powinny gotować się ok 20 minut.Osobiście zwykle obieram szparagi, szczególnie te grube i oczywiście obcinam końcówki. W między czasie do kokilek wbijamy po jajku, dodajemy po łyżce śmietany do każdej i masło. Piekarnik nagrzewamy do maksymalnej temperatury. Jajka możemy włożyć jeszcze przed nagrzaniem. Ważne żeby dopilnować płynnego żółtka, czyli ok 10 minut w piekarniku. Odcedzamy szparagi i solimy wedle uznania. Wyjmujemy jajka i posypujemy świeżo zmielonym pieprzem i solą. Podawać gorące! Smacznego!


piątek, 2 marca 2012

Wege Tagliatelle z grillowanymi warzywami

Po bardzo długiej przerwie czas na kolejną reaktywację! Dziś wracam do Was z pysznym Tagliatelle z grillowanymi warzywami o aromacie tymianku i rozmarynu. Chciałam również napisać o rewolucji w mojej kuchni, mianowicie za namową przyjaciółki makaron jest pełnoziarnisty! I mimo uprzedzeń jest nawet smaczny.
Zabierzmy się za gotowanie!

Składniki:
200 g Tagliatelle pełnoziarnistego
pół cebuli
1 czerwona papryka
1 mała cukinia
1 bakłażan
1 op. serka feta
garść ziół ( tymianek, rozmaryn )
oliwa

Przygotowanie:
Warzywa kroimy w cienkie paski i grillujemy na specjalnej patelni ( takiej grillowej). Paprykę dzielimy na ćwiartki, później na ćwiartki ćwiartek i również wrzucamy na patelnię. Grillujemy ją tak długo, aż zacznie być miękka, warto zdjąć z niej skórkę po przypiekaniu. Cebulę kroimy tylko na ćwiartki i również czekałam aż zmięknie. Gotujemy makaron i odstawiamy. Polecam zrobić to po przyrządzeniu  warzyw, żeby był jeszcze ciepły. Wszystkie warzywa odkładamy na jeden talerz i obficie obsypujemy ziołami - tymiankiem i rozmarynem. Fetę kroimy w kostkę. Wszystkie warzywa przekładamy do garnka z odcedzonym makaronem, dodajemy odrobinę oliwy i posypujemy wszystko fetą. Podajemy ciepłe! Smacznego!


poniedziałek, 20 grudnia 2010

Mule Olaboga w śmietanie

Po długiej nieobecności, wreszcie udało mi się wrócić do kuchni. Przepis niebanalny, niecodzienny ale za to jaki pyszny! Muszę podzielić się bardzo smutną informacją. Niestety mój rozmaryn mocno stracił na siłach, może ktoś ma jakieś szczególne wskazówki dotyczące utrzymania, tej jakże pięknej i aromatycznej rośliny? Bazylia i tymianek też nie dały rady. No cóż. Dzisiaj zapraszam na akcent z kuchni francuskiej, według ukochanego rozmarynu.

 Składniki:
2 kg świeżych muli

200 g śmietany 18 %
2 małe cebule
3 ząbki czosnku
2 łyżki masła
kilka listków rozmarynu
sól
pieprz
szklanka wody

Przepis:
Mule oczyszczamy z osadu na muszelkach, pod bieżącą  wodą. Wrzucamy  do garnka z wrzącą wodą i gotujemy pod przykryciem ok. 5 minut, sukcesywnie mieszając. Odcedzamy. W oddzielnym garnku rozpuszczamy masło i dodajemy posiekaną cebulę z czosnkiem. Rozmaryn z resztą przypraw mieszamy ze śmietaną, czekamy aż cebula się zeszkli i wlewamy do garnka.  Dodajemy wodę i często mieszając gotujemy ok 5 min. Wrzucamy mule i dusimy pod przykryciem ok 10 min, często mieszając. Podajemy gorące.
Smacznego!




wtorek, 23 listopada 2010

Szpinakowe gwiazdki

Na dziś proponuję bardzo smaczne ale i delikatne danie. Przepis oczywiście należy do najprostszych, więc nie ma co się zastanawiać. Mówiłam Wam już, że jestem leniem? Chyba nie, ale tak właśnie jest. Więc moje przepisy nie mogą wymagać zbyt wiele wysiłku. Tymczasem życzę smacznego!

Składniki:
3 ząbki czosnku
250 g mrożonego szpinaku
1 cebula
250 g drobnego makaronu
łyżka masła
2 łyżki oliwy
pół łyżeczki pokrojonego w cienkie paseczki chilli
150 g sera feta

Przepis:
Posiekaną cebulę szklimy na oliwię w małym garnku. Dodajemy szpinak i czekamy aż zmięknie. W między czasie gotujemy makaron, najlepiej żeby był drobny np. gwiazdki. Dodajemy masło, pokrojony w paseczki czosnek i chilli, dusimy ok 10 minut. Na koniec dodajemy makaron - dokładnie mieszamy- i fetę pokrojoną w kostki lub po prostu pokruszoną w palcach.
Smacznego!

poniedziałek, 15 listopada 2010

Lazurowe spaghetti

Ponieważ dalej jestem w ciągu rozmarynowym, chciałabym przedstawić rewelacyjny i przy okazji prosty przepis na niebanalny sos do makaronu. Chciałabym również pochwalić się, że zasadziłam dzisiaj bazylię i tymianek. Zobaczymy co z tego będzie :). Mam nadzieję, że i te przyprawy będę mogła wypróbować w swojej kuchni.

Składniki:
10 dkg sera Lazur blue
10 dkg śmietany 18 %
łyżka masła
10 dkg boczku
kilka listków świeżego rozmarynu
pieprz
250 dkg makaronu spaghetti

Przepis:
W osolonej wodzie, z odrobiną oliwy gotujemy makaron. Boczek kroimy w drobne kostki i na oddzielnej patelni podsmażamy. Na drugiej patelni rozpuszczamy masło i dodajemy  pokruszony ser Lazur. Czekamy aż ser się rozpuści, następnie dodajemy śmietanę, posiekany rozmaryn i pieprz. Ciągle mieszamy na małym ogniu ok 5 minut, aż sos będzie dość jednolity. Dodajemy boczek i makaron, mieszamy aż sos pokryje nitki.
Nic prostszego! Bon apetite!

środa, 10 listopada 2010

Zapiekane ziemniaki z serkiem camembert z rozmarynem i chilli

Natchniona chwilą postanowiłam dzisiaj zrobić zapiekane ziemniaki. Zainspirował mnie ogromnych rozmiarów rozmaryn, który udało mi się dzisiaj kupić. Myślę, więc że zagości on w moich daniach na dłużej. Ach! Czy jest coś przyjemniejszego od aromatu świeżego rozmarynu? Tym samym zapraszam do dzisiejszego gotowania!

Składniki:
1 kg ziemniaków
6 średnich pieczarek ok 15 dkg
15 dkg boczku
2 średnie cebule
śmietana 18%
120 g camemberta
trochę świeżego rozmarynu i chilli

Przepis:
Obieramy ziemniaki i gotujemy w osolonej wodzie. Siekamy cebulę, kroimy boczek i ćwiartujemy obrane pieczarki. Wszystko wrzucamy na patelnię i podsmażamy.  Ziemniaki odcedzamy jak zaczną być miękkie. Camemberta kroimy w kostkę i mieszamy ze śmietaną. Rozmaryn i chilli siekamy i dodajemy do sosu. Ziemniaki kroimy w kostkę, przekładamy do natłuszczonego naczynia żaroodpornego i mieszamy ze wszystkimi składnikami. Wstawiamy do piekarnika na 30 minut i zapiekamy w temperaturze 180-200 C.
Podajemy od razu po wyjęciu z piekarnika.