Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dietetycznie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dietetycznie. Pokaż wszystkie posty

środa, 24 września 2014

Pesto grzybowe - dobre nie tylko do grzanek!

Jako, że właśnie osiągnęliśmy szczyt sezonu grzybowego, chętnie podzielę się swoim pomysłem na wykorzystanie tych darów od losu - w postaci uniwersalnego pesto, które można wykorzystać na wiele sposobów. Osobiście uwielbiam je zapieczone na grzankach, z serem, ze świeżym pomidorem i rukolą, ale będzie równie pyszne w formie obiadowej, jako dodatek do makaronu czy kaszy :) Przepis jest bardzo prosty, a takie pesto możemy przechowywać w lodówce kilka dni.

Składniki:
500 g grzybów (pieczarek, boczniaków, prawdziwków, podgrzybków, kozaków, może być miks)
50 g masła
50 g prażonych orzechów włoskich
1 cebula
czosnek 1 ząbek
natka pietruszki
sól/pieprz

Przepis:
Grzyby dokładnie obrać z lasu i piasku. Na patelni roztopić masło i  zeszklić na nim cebulę. Dodać pokrojone grzyby i obsmażać kilka minut. Zdjąć z ognia i ostudzić. W blenderze utrzeć na gładką masę grzyby, orzechy, czosnek, sól, pieprz, ewentualnie dolać odrobinę oliwy. Na samym końcu jak masa będzie zimna, wmieszać posiekaną natkę pietruszki. Smacz!
Można podawać na zapieczone na grzankach, wymieszane z makaronem, czy z kaszą gryczaną, albo pęczakiem.



środa, 12 lutego 2014

KONKURS i zimowa żółta soczewica!

Dzisiejszy post jest szczególny gdyż z okazji zbliżającej się premiery bardzo apetycznego filmu "Smak curry" we współpracy z Gutek Film mamy do rozdania aż 3 podwójne wejściówki na seans 18.02 na godzinę 18 do warszawskiego kina Muranów. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy w komentarzu odpowiedzieć na pytanie: z czym kojarzy Wam się kuchnia hinduska? Na odpowiedzi czekamy do niedzieli 16.02 do godziny 20. Wtedy wybierzemy te najciekawsze i skontaktujemy się ze zwycięzcami. (pamiętajcie o podaniu swojego adresu mailowego do komentarzy) Z tej okazji przygotowałam również specjalne danie-soczewicę inspirowaną kuchnią indyjską. Przepis jest bardzo prosty i bardzo aromatyczny ;)

Składniki:
1 czerwona cebula
2 łyżki oliwy
2 cm imbiru świeżego
1 duży ząbek czosnku
po 1/4 łyżeczki cynamonu, kurkumy, kuminu, gorczycy, kolendry i chili
2 łyżki czerwonej soczewicy
pół szklanki żółtej soczewicy
1,5 szklanki wody
sól
Wierzch:
łyżka oliwy
po szczypcie kuminu, chili, gorczycy i kolendry
1 czerwona cebula
5 pomidorków cherry

Przepis:
Na oliwie uprażyć kumin, gorczycę i chili. Dodać drobno posiekany (lub starty na małych oczkach) imbir i czosnek. Cebulę pokroić w piórka, dorzucić i zeszklić. Dolać wodę i po zagotowaniu wrzucić soczewicę. Gotować ok 15 min aż soczewica się rozpadnie. Dodać resztę przypraw. Soczewica jest już gotowa do spożycia ale lepiej smakuje, gdy na wierzch upraży się cebulę i pomidorki cherry. ;)

Czas przygotowania: 20-30 min
Ilość porcji: 4








sobota, 4 stycznia 2014

Zimowa granola!

Duża większość wraz z Nowym Rokiem wdraża w życie nowe postanowienia, albo chociaż stara się zmienić stare przyzwyczajenia i nawyki. Nie będę ukrywać, że sama również porwałam się na takowe. Nie będę się publicznie nimi dzielić, chociaż dzisiejszy post niewątpliwie ściśle się z tym wiążę. Kto wcześniej zaglądał na mojego bloga, pewnie już wie, że jedzenie śniadań nie należy do moich porannych zwyczajów. Nie sądzę żeby to się teraz drastycznie zmieniło ale na pewno będę próbować ;). Ta granola jest niezwykła pod paroma względami. Po pierwsze, składniki które wybrałam mają specjalne działanie regeneracyjne, oczyszczające i witalizujące. Chciałam żeby jedna porcja była posiłkiem pełnowartościowym i bogatym w różne składniki odżywcze. Brzmi świetnie - smakuje też :) Po drugie w tej granoli są magiczne jagody goji, które uważa się za najzdrowsze jagody świata. (podobno zawierają najwięcej wartości odżywczych ze wszystkich dostępnych owoców). Jakby nie było, warto zrobić sobie własną domową granolę!
Składniki:
3 szklanki płatków owsianych górskich
1 szklanka otrębów żytnich
1 szklanka posiekanych migdałów
3/4 szklanki brązowego cukru
łyżeczka soli
1/2 szklanki siemienia lnianego
1/4 szklanki białego sezamu
łyżeczka cynamonu
3/4 szklanki mleczka kokosowego
1 szklanka płatków kokosowych
1/2 szklanki owoców jagody goji

Przepis:
Nagrzewamy piekarnik do 160 C. W dużej misce mieszamy płatki owsiane, otręby żytnie, migdały, cukier, sól, siemię lniane, sezam i cynamon. Dodajemy mleczko kokosowe i mieszamy aż składniki będą pokryte mleczkiem. Wysypujemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika na ok 40 min, mieszając całość co 10 minut. Po tym czasie wyjmujemy blachę i dodajemy wiórki kokosowe i mieszamy. Wkładamy do piekarnika na jeszcze 10 min. Dodaję wiórki kokosowe dopiero na koniec ponieważ łatwo się przepalają. Po wyjęciu dodajemy owoce goji i mieszamy jeszcze raz. Odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. Smacz!
Czas przygotowania: ok 1h
Ilość porcji: ok 2 l



wtorek, 17 grudnia 2013

Serce na talerzu

Mam zaszczyt przedstawić Wam wszystkim owoc mojej ostatniej pracy. Serce na Talerzu powstało z myślą o Was i dla Was. Zapraszam do obejrzenia i zapoznania się z naszą stroną. 

https://www.facebook.com/SercenaTalerzu

Jesteśmy gotowe na każdy pomysł i jego realizację! Aktualnie proponujemy katering świąteczny. Wszystkie informację i oferta znajduje się na naszej stronie. Obsługujemy zarówno imprezy firmowe jak i prywatne. Zachęcam również do bezpośredniego kontaktu mailowego:
sercenatalerzu@yahoo.com




Gotujemy od serca. Dla wszystkich - jak dla najbliższych. 
Bo wspólne jedzenie jest fajne. 
Na co dzień gotujemy dla Praga Bistro, 
gotowałyśmy m.in. dla Lody na patyku,
a teraz możecie nas mieć także w opcji kateringowej.

Wszystkie potrawy, które trafią na Wasze talerze przygotowujemy
we własnym zakresie i z możliwie najlepszych polskich produktów.
Bez użycia konserwantów i sztucznych barwników.
Dajemy Wam nasze Serce na Talerzu.

Bierzcie i jedzcie! 


poniedziałek, 22 października 2012

Sałatka z kozim serem i dressingiem figowym

Czasami lubię sobie pozwolić na odrobinę luksusu i łączyć klasyczne smaki w nowe aranżację. Nigdy nie byłam zwolennikiem sałat, ale ta jest wyjątkowa i zadowoli podniebienia nawet tych największych wrogów zieleniny! Kluczem do tego sukcesu kulinarnego są świeże figi i naprawdę dobry kozi ser, o który niełatwo w Warszawie. Mam nadzieję, że te figi narobią Wam apetytu!





Składniki:
4 świeże figi
100 g rukoli
2 łyżki oliwy
50 g twardego koziego sera
pół szklanki czerwonego wina
pół szklanki wody
łyżeczka cukru
łyżeczka octu balsamicznego
sól i pieprz
gałązka świeżego tymianku

Przepis:
Figi dzielimy na ćwiartki i wrzucamy na patelnie. Zalewamy je winem, octem, wodą i dodajemy cukier. Na średnim ogniu dusimy, rzadko mieszając by figi nie straciły kształtów, przez ok 15-20 min, aż sos zgęstnieje i stanie się "lepki", o konsystencji rzadkiego miodu. Solimy i pieprzymy. Rukolę myjemy i wykładamy na talerz, skrapiając delikatnie oliwą. Sałatę posypujemy serem pokrojonym w cienkie plasterki. Całość polewamy przestygniętym sosem i przykrywami kawałkami fig. Owoce posypujemy świeżymi listkami tymianku.






środa, 9 maja 2012

A Szparaga!

Tym wiosenno - letnim akcentem chciałam umilić sobie końcówkę weekendu majowego, który niestety musiałam spędzić w pracy. Najważniejsze jest to, że pomogło! Przedstawiam przepis na zielone szparagi podane z zapieczonym jajkiem. Oczywiście płynne żółtko i nutka masła. Danie można przygotować sobie na śniadanie, obiad, czy kolację, ponieważ każda pora jest dobra na szparagi!

Składniki:
kiść szparagów
po 2 jajka na osobę
kilka łyżek śmietany
na każde jajko pół łyżki masła
sól
pieprz

Przepis:
Szparagi będą najsmaczniejsze i stracą najmniej wartości odżywczych jeśli ugotujemy je na parze. Wystarczy, że napełnimy garnek wodą, damy jej się zagotować i na metalowym lub innym temperaturo odpornym sitku wyłożymy szparagi. Pod przykryciem powinny gotować się ok 20 minut.Osobiście zwykle obieram szparagi, szczególnie te grube i oczywiście obcinam końcówki. W między czasie do kokilek wbijamy po jajku, dodajemy po łyżce śmietany do każdej i masło. Piekarnik nagrzewamy do maksymalnej temperatury. Jajka możemy włożyć jeszcze przed nagrzaniem. Ważne żeby dopilnować płynnego żółtka, czyli ok 10 minut w piekarniku. Odcedzamy szparagi i solimy wedle uznania. Wyjmujemy jajka i posypujemy świeżo zmielonym pieprzem i solą. Podawać gorące! Smacznego!


poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Chłodnik Właściwy

Nie udało mi się przetrwać tych gorących dni bez porcji chłodnika. Uważam, że to najlepsze lekarstwo na wszystkie zmagania z upałem. Orzeźwiający, lekki, smaczny, cóż więcej sobie wymarzyć? Podaję przepis na ok 4 porcję. A! i bym zapomniała dodać, że robi się go w 10 minut!

Składniki:
opakowanie otartych buraków
litr maślanki
ogórek zielony
pęczek szczypiorku i kopru
2 ząbki czosnku
pęczek rzodkiewek
sól
pieprz

Przepis:
Na początku obieramy ogórka i kroimy go w kostkę. Wrzucamy do dużej miski, zasalamy i czekamy aż puści wodę. W między czasie kroimy rzodkiewki w krążki, koper i szczypiorek. Odsączamy ogórki i dodajemy do nich buraki i resztę wcześniej przygotowanych warzyw. Obrany czosnek zgniatamy i wrzucamy do miski razem z solą i pieprzem. Całość zalewamy maślanką. Można jeść od razu, lub odstawić do lodówki i poczekać aż wszystko się przegryzie. Pysznie smakuje z jajkiem na twardo! Smacznego!



poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Roladki z grillowanego bakłażana i cukinii

Na poprawę nastroju w ten deszczowy dzień proponuję pyszne roladki z grillowanego bakłażana i cukinii z farszem z sera koziego i nutą świeżego tymianku. Danie jest lekkie i aromatyczne. Serek kozi idealnie pasuje do grillowanych warzyw, aż na samą myśl ślinka cieknie!

Składniki:
pół bakłażana i pół cukinii pokrojonych wzdłuż w cienkie plastry
opakowanie serka koziego
chilli
2 łyżki świeżego tymianku
łyżka świeżej bazylii

Przepis:
Pokrojone warzywa grillujemy na specjalnej patelni z obu stron. W miseczce mieszamy serek ze świeżymi ziołami, uprzednio posiekanymi lub podartymi, chilli dodajemy wedle uznania. Na przestudzone plastry bakłażana i cukinii nakładamy łyżeczkę serka i zawijamy. W przypadku cukinii wspomogłam się wykałaczką, z bakłażanem nie było takiej potrzeby. Odstawiamy na kilka godzin żeby serek nabrał ziołowego aromatu.
Życzę smacznego!

niedziela, 15 kwietnia 2012

Otrębowe Pancakes

Postanowiłam wprowadzić do mojego jadłospisu trochę wiosennej świeżości. Placuszki są sycące, ku mojemu zaskoczeniu smaczne i przede wszystkim zdrowe! Zrobienie ich zajmuje ok 5 minut a z odrobiną syropu klonowego smakują wybornie!

Składniki:
jajko
łyżka otrębów pszennych
2 łyżki otrębów owsianych
łyżka mleka

Przepis:
Wszystko ze sobą energicznie mieszamy. Wylewamy placuszki na rozgrzaną patelnię ale taką, na której możesz to zrobić bez tłuszczu! Obsmażamy z obu stron do zarumienienia. Jemy póki gorące! Łatwo, smacznie i treściwie!