Pokazywanie postów oznaczonych etykietą czekolada. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą czekolada. Pokaż wszystkie posty

piątek, 2 grudnia 2016

Obłędne babeczki bananowo czekoladowe


Uwielbiam wypieki bananowe z przejrzałych bananów! No mało co daje mi tyle radości podczas jedzenia! Przepis jak zwykle prosty i naprawdę smaczny! 
W domu często leżą banany w kropki, których nikt już nie chce jeść a to przecież w nich tkwi sekret pełnego powodzenia naszego wypieku!

Składniki: 
Na 12 szt
3 banany
2 małe jajka, zerówki
3/4 szkl brązowego cukru
1/2 szkl oleju kokosowego
50 ml tłustej śmietanki 30%
1 i 1/4 szkl mąki pszennej
Łyżeczka sody, proszku do pieczenia i cynamonu
100g gorzkiej czekolady 
Ew. Orzechy, polecam włoskie


Przepis: 
Nagrzej piekarnik na 170 C
Banany obierz ze skórki i rozgniec widelcem z cukrem. Dodaj jajka, śmietankę i olej, wymieszaj. W oddzielnym pojemniku przygotuj sobie mąkę i inne suche składniki, pokrój czekoladę, ewentualnie orzechy. Dodaj suche składniki do mokrych i wymieszaj łyżką, ważne żeby nie przemieszać masy!
Przełożyć masę do 12 foremek. 
Piec ok 40 min na środkowej półce piekarnika w 170 C. Są smaczne nawet następnego dnia!





poniedziałek, 1 września 2014

Chlebek bananowy - przepis podstawowy

Każdego dnia łapie mnie ochota na dobre ciasto, nie zawsze mam możliwość upieczenia wymarzonego wypieku, ale ostatnio odkryłam uniwersalny przepis na ciasto, do którego mogę dodać to na co mam ochotę. Bazą mogą być zarówno banany, jak i marchewka, czy buraki, czy właściwie to na co mamy ochotę. Z tego przepisu można stworzyć niezliczoną ilość kombinacji, a ciasto jest przepyszne, mokre i błyskawiczne w wykonaniu. Więc jeśli złapie Was głód w środku dnia, czy nocy na ciasto to oddaję w Wasze ręce swoją deskę ratunku.

Składniki:
1 jajko
70 g tłuszczu (może być masło, albo olej, sama korzystam z oleju kokosowego)
pół szklanki cukru (biały albo brązowy)
1 - 1 1/3 szklanka mąki pszennej
łyżeczka proszku do pieczenia
łyżeczka sody
cynamon / kardamon / imbir - wedle uznania
szczypta soli
250 g bananów (2-3 sztuki) / marchewki / buraka / cukinii / dyni lub wedle uznania
100 g orzechów włoskich lub jakichkolwiek innych / czekolada

Przepis:
Jajko rozbełtać widelcem z cukrem, bananami (jeśli nie dodajecie banana, to wiórki marchewki, czy innych dodać na końcu) i tłuszczem. Mąkę wymieszać z suchymi i dodać do masy. Dorzucić orzechy i wiórki warzywne. Wszystko można zrobić widelcem w jednej misce. Piekarnik nagrzewamy na 170 C. Masę przekładamy do natłuszczonej keksówki i pieczemy 35-40 min, do suchego patyczka. Na zdjęciu chlebek bananowy z mleczną czekoladą, pekanami i orzechami brazylijskimi <3

P. S. Chlebek świetnie sprawdza się również z masą daktylowo-orzechową. Mhmm.... ;)

środa, 30 maja 2012

Brownie z masłem orzechowym. Mniam!

Ze względu na moją majową chorobę, zmuszona byłam żeby zostać w domu. Ponieważ nie umiem w nim siedzieć bezczynnie, zrobiłam pyszne brownie. Nie jest to takie zwyczajne brownie, bo z masą z masła orzechowego, która wybitnie komponuje się czekoladą. Jeśli wśród Was też są fani masła orzechowego to do garów!

Składniki na brownie:
110 g masła
60 g gorzkiej czekolady
120 g deserowej czekolady
2/3 szklanki mąki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki soli
3/4 szklanki cukru
3 duże jajka

Składniki na masę z masła orzechowego:
50 g rozpuszczonego masła
1/2 szklanki cukru pudru
3/4 szklanki masła orzechowego
1/4 łyżeczki soli

Przepis:
Nagrzewamy piekarnik do 190 C. Rozpuszczamy masło z czekoladą. Odstawiamy do wystygnięcia. Mieszamy mąkę, proszek do pieczenia i sól. Do rozpuszczonej czekolady dodajemy cukier, następnie jajka i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Do powstałej masy dodajemy mąkę i mieszamy. Musimy uważać, żeby jajka nie ubiły się zbytnio bo nasze brownie będzie zbyt rosło. W oddzielnej misce mieszamy ze sobą masło, cukier puder, masło orzechowe i sól. Blachę (moja była formatu A4) wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy połowę masy czekoladowej. Na nią, łyżeczką nakładamy sześć dużych porcji masy orzechowej. Delikatnie zalewamy pozostałą masą czekoladową. Powtarzamy czynność z 6 porcjami. Możemy ciasto trochę ozdobić. Przeciągając masy patyczkiem lub wykałaczką aż powstaną fikuśne zawijasy. Pieczemy ok 45 minut, po wyjęciu dobrze schłodzić je w umywalce z zimną wodą.




środa, 2 maja 2012

Mus Czekoladowy

Ciężko byłoby nie zauważyć, że ostatnio czekolada przeważa w moich przepisach. Po raz kolejny sięgnęłam po książkę Julii Child i po raz kolejny się nie rozczarowałam. Jeśli szukacie najlepszego musu czekoladowego na świecie to to jest właśnie TEN! Z pozoru wydaje się być nieco skomplikowany, ale to tylko pozory! Robi się go dość szybko, niedużym kosztem, a co najważniejsze, wychodzi go dużo!

Składniki:
4 jaja
pół szklanki cukru
1/4 szklanki koniaku, brandy lub likieru pomarańczowego
1 i 3/4 tabliczki czekolady gorzkiej (najlepiej 70 % kakao)
3 łyżeczki mocnej kawy
110 g miękkiego masła

Przepis:
Oddzielamy białka od żółtek. Żółtka ubijamy z alkoholem i cukrem, aż powstanie gęsta masa, w kolorze bladożółtym. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli, dodajemy kawę i masło. Odstawiamy do przestygnięcia. Gdy z żółtek uzyskamy już oczekiwaną konsystencję, ustawiamy miskę nad gotującą się wodą i ubijamy ręcznie ok 4 minut. Cukier powinien się rozpuścić a temperatura masy powinna być zbyt ciepła, żebyś mógł zamoczyć w niej palec. Następnie wyjmujemy miskę z wrzątku i ubijamy do momentu aż przestygnie i uzyska konsystencję zbliżoną do majonezu, najlepiej jeśli wstawimy ją do zlewu z zimną wodą. Rozpuszczoną czekoladę ubijamy z żółtkami, do momentu aż się połączą. Z białek, które nam pozostały ubijamy pianę. Początkowo same białka ze szczyptą soli, gdy jajka zaczną robić się białe dodajemy łyżkę cukru. Mieszamy aż zesztywnieje. Powstałą masę dzielimy na 3 i stopniowo dodajemy do czekoladowej. Mieszamy powoli ale dokładnie. Mus jest już prawie gotowy. Przelewamy wszystko do naczynek i chłodzimy w lodówce (co najmniej 3 h).