Kilka słów wstępu i wyjaśnienia. Moja nieobecność związana była ze zmianą pracy i mieszkania. Od września mam nadzieję się poprawić i wstawiać wszystko na bierząco. Tym samym kolejny etap w swoim życiu otwieram przepisem na Shortbready. Słodko - słone maślane ciastka, które świetnie komponują się z miodem i lawendą, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, gdyż udało mi się pozbyć aromatu kojarzącego się z zawieszkami w szafie. Ze względu na to, że z lawendy nigdy wcześniej nie korzystałam przepis wzięłam z książki "Milk & Cookies". Jeśli chodzi o dostępność lawendy można ją kupić w "Tigerze" kosztuje ok. 5 zł.
Składniki:
2 szklanki mąki
1 łyżka lawendy
3/4 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
150 g ciepłego masła
1/2 szklanki cukru pudru
2 łyżki miodu
Przepis:
Wszystkie suche składniki mieszamy w jednej misce. Masło ubijamy z cukrem i miodem. Ja oczywiście robię to ręcznie, gdyż miksera jeszcze się nie doczekałam. Masło powinno być puszyste i jasne. Do tego dodajemy mąkę i mieszamy. Całość dzielimy na dwie porcję i robimy z nich wałki o średnicy ok 4 cm. Odstawiamy na godzinę do lodówki. Piekarnik nagrzewamy do 180 C. Ciasto kroimy w krążki o grubości 1 cm i wykładamy na natłuszczonej blaszce lub po prostu na papierze do pieczenia. Pieczemy 8 minut.
piątek, 17 sierpnia 2012
poniedziałek, 18 czerwca 2012
Magdalenki Madeleines
Nie wiem czy Wy też tak macie ale mi wiele smaków i zapachów kojarzy się z jakimś miejscem. Tak jest w przypadku Magdalenek. Smak, który przywiozłam ze sobą z Paryża. Takie małe wspomnienie. Ale zawsze lubię wracać do tych chwil. Magdalenki można zrobić bardzo łatwo, moje o posmaku cytrynowym. Mam nadzieję, że każdy kto ich spróbuje zobaczy w głowie swój Paryż. Z przepisu wychodzi 36 sztuk.
Składniki:
4 duże jajka
1 1/4 szklanki cukru
2 szklanki mąki
250 g masła
szczypta soli
skórka z całej cytryny, sok z połówki
Przepis:
Jajka ubijamy z cukrem aż powstanie gładka bladożółta masa. Dodajemy mąkę. Masło rozpuszczamy i przestudzone dodajemy do masy. Dodajemy skórkę z cytryny, sok i sól. Wszystko mieszamy do powstania gładkiej masy. Piekarnik nagrzewamy do 190 C i pieczemy 15 min.
Składniki:
4 duże jajka
1 1/4 szklanki cukru
2 szklanki mąki
250 g masła
szczypta soli
skórka z całej cytryny, sok z połówki
Przepis:
Jajka ubijamy z cukrem aż powstanie gładka bladożółta masa. Dodajemy mąkę. Masło rozpuszczamy i przestudzone dodajemy do masy. Dodajemy skórkę z cytryny, sok i sól. Wszystko mieszamy do powstania gładkiej masy. Piekarnik nagrzewamy do 190 C i pieczemy 15 min.
piątek, 15 czerwca 2012
Cheeseburgery
Ponieważ jestem zwolennikiem kanapek, szczególnie tych na ciepło, na dziś proponuję smakowite i łatwe w przygotowaniu cheeseburgery. Bardziej klasyczne i soczyste burgery wołowe z odrobiną ostrego cheddara. Z talerza zniknęły szybciej niż je zrobiłam. Przepis na 4 burgery.
Składniki:
burgery:
0,5 kg mielonej wołowiny
cebula, drobno posiekana, zeszklona na patelni
2 ząbki czosnku, drobno pokrojone
świeży tymianek i rozmaryn, posiekana połówka chilli
żółtko jajka
sól
pieprz
Sos:
2 łyżki majonezu
2 łyżki ketchupu
pół drobno posiekanej małej cebuli
5 czarnych oliwek
ok 20 kaparów
do burgera:
pomidor
rukola
roszponka
cebula, pokrojona w krążki, zeszklona na patelni
kilka plasterków cheddara
4 bułki
Przepis:
Mieszamy wszystkie składniki na burgery i formujemy grube placki o średnicy bułki. Powinno wyjść ok 6. Robimy sos, majonez mieszamy z ketchupem, posiekaną cebulą, pokrojonymi oliwkami i kaparami. Odstawiamy. W między czasie możemy przygotować sobie cebulę do środka burgerów, tą w krążkach. Nagrzewamy patelnię grillową i smażymy na niej burgery. Bez dodatkowego tłuszczu. Potem wrzucamy na patelnię bułki i grillujemy je z dwóch stron. Składamy burgery: obie strony bułki smarujemy sosem, na spód kładziemy rukolę, burgera, duży plasterek cheddara, gruby plasterek pomidora, zeszkloną cebulkę, roszponkę i przykrywamy drugą bułką.
Smacznego!
Składniki:
burgery:
0,5 kg mielonej wołowiny
cebula, drobno posiekana, zeszklona na patelni
2 ząbki czosnku, drobno pokrojone
świeży tymianek i rozmaryn, posiekana połówka chilli
żółtko jajka
sól
pieprz
Sos:
2 łyżki majonezu
2 łyżki ketchupu
pół drobno posiekanej małej cebuli
5 czarnych oliwek
ok 20 kaparów
do burgera:
pomidor
rukola
roszponka
cebula, pokrojona w krążki, zeszklona na patelni
kilka plasterków cheddara
4 bułki
Przepis:
Mieszamy wszystkie składniki na burgery i formujemy grube placki o średnicy bułki. Powinno wyjść ok 6. Robimy sos, majonez mieszamy z ketchupem, posiekaną cebulą, pokrojonymi oliwkami i kaparami. Odstawiamy. W między czasie możemy przygotować sobie cebulę do środka burgerów, tą w krążkach. Nagrzewamy patelnię grillową i smażymy na niej burgery. Bez dodatkowego tłuszczu. Potem wrzucamy na patelnię bułki i grillujemy je z dwóch stron. Składamy burgery: obie strony bułki smarujemy sosem, na spód kładziemy rukolę, burgera, duży plasterek cheddara, gruby plasterek pomidora, zeszkloną cebulkę, roszponkę i przykrywamy drugą bułką.
Smacznego!
czwartek, 7 czerwca 2012
Pasta Jajkowa
Na pewno każdy ma czasem ochotę na pastę jajeczną i zamiast zrobić sobie przyzwoitą w domu, kupują gotowe pasty naładowane konserwantami. Powiedziałam temu nie! i zrobiłam swoją, przepis dostałam od babci, bo babcia zawsze robi najlepsze! Smacznego!
Składniki:
5 jajek
2 łyżki majonezu
pęczek szczypiorku, najlepszy jest taki średniej grubości
100 g sera żółtego
sól
Przepis:
Gotujemy jajka do twardości. W między czasie na drobnych oczkach ścieramy żółty ser, szczypiorek siekamy. Schłodzone jajka również ścieramy na drobnych oczkach. Wszystko razem mieszamy i mamy gotową pastę. Jest pyszunia!
Składniki:
5 jajek
2 łyżki majonezu
pęczek szczypiorku, najlepszy jest taki średniej grubości
100 g sera żółtego
sól
Przepis:
Gotujemy jajka do twardości. W między czasie na drobnych oczkach ścieramy żółty ser, szczypiorek siekamy. Schłodzone jajka również ścieramy na drobnych oczkach. Wszystko razem mieszamy i mamy gotową pastę. Jest pyszunia!
środa, 6 czerwca 2012
Mango Lassi
W upalne dni zawsze dobrze jest mieć kilka sposobów na orzeźwienie. Podaje właśnie jeden z nich. Mango Lassi poznałam kilka lat temu w Londynie, w knajpie tureckiej, co prawda, ale się zakochałam! Mój ulubiony napój ever! Przepis dziecinnie prosty i błyskawiczny.
Składniki:
Pół puszki pulpy z mango, ok 200g
3 łyżki miodu
pół szklanki mleka
małe opakowanie jogurtu
szczypta przyprawy do piernika
Przepis:
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Posypujemy wierzch przyprawą. Opcjonalnie można dodać lód, zamiast mleka wodę gazowaną, a zamiast przyprawy do piernika cynamonu lub kardamonu! Ale najlepiej smakuje schłodzony!
piątek, 1 czerwca 2012
La Tarte Tatin czyli najlepszy przepis na tartę odwracaną
Ponieważ lubię wstrzelić się w sezon i w marcu robię tartę z truskawkami, postanowiłam w maju zrobić tartę z jabłkami. Bynajmniej nie umniejsza to jej walorom smakowym. Jako że Julia Child jest moją ukochaną kucharką, przepis jest z jej książki. W tytule napisałam, że najlepszy, bo sprawdzony i idealnie wyważony. Nie ma szans żeby coś nie wyszło!
Składniki:
schłodzone ciasto na spód
2 kg jabłek soczystych i kwaśnych
łyżeczka cynamonu
60 g cukru + 90 g cukru
25 g miękkiego masła + 75 g roztopionego masła
Przepis:
Zaczynamy od przygotowania ciasta na spód. Ciasto musi się chłodzić w zamrażarce co najmniej 1,5 h. Jabłka obieramy ze skórki, wydrążamy gniazda nasienne i kroimy w plastry o grubości ok 3 mm. Całość zasypujemy 60 g cukru i cynamonem. Odstawiamy na jakiś czas. W między czasie natłuszczamy grubą warstwą masła spód naczynia, w którym będziemy piec naszą tartę. Obsypujemy połową cukru, który nam pozostał. Na to wykładamy 1/3 jabłek, zalewamy je 1/3 roztopionego masła. Czynność powtarzamy. Wierzch zasypujemy pozostałym cukrem. Nagrzewamy piekarnik do 190 C. Wyjmujemy ciasto z zamrażarki i wałkujemy na grubość ok 3 mm. Wykładamy je na wierzch tarty. Brzegi wkładamy w bok między jabłkami a naczyniem. W cieście robimy 5 dziurek. Pieczemy na najniższym piętrze piekarnika przez ok 45-60 min. Jeśli ciasto zrobi się zbyt brązowe przykrywamy je folią aluminiową. Tarta jest gotowa, gdy między jabłkami pojawi się brązowy syrop. Po wyjęciu z piekarnika musimy od razu odwrócić tartę. Podajemy na gorąco lub zimno.
Składniki:
schłodzone ciasto na spód
2 kg jabłek soczystych i kwaśnych
łyżeczka cynamonu
60 g cukru + 90 g cukru
25 g miękkiego masła + 75 g roztopionego masła
Przepis:
Zaczynamy od przygotowania ciasta na spód. Ciasto musi się chłodzić w zamrażarce co najmniej 1,5 h. Jabłka obieramy ze skórki, wydrążamy gniazda nasienne i kroimy w plastry o grubości ok 3 mm. Całość zasypujemy 60 g cukru i cynamonem. Odstawiamy na jakiś czas. W między czasie natłuszczamy grubą warstwą masła spód naczynia, w którym będziemy piec naszą tartę. Obsypujemy połową cukru, który nam pozostał. Na to wykładamy 1/3 jabłek, zalewamy je 1/3 roztopionego masła. Czynność powtarzamy. Wierzch zasypujemy pozostałym cukrem. Nagrzewamy piekarnik do 190 C. Wyjmujemy ciasto z zamrażarki i wałkujemy na grubość ok 3 mm. Wykładamy je na wierzch tarty. Brzegi wkładamy w bok między jabłkami a naczyniem. W cieście robimy 5 dziurek. Pieczemy na najniższym piętrze piekarnika przez ok 45-60 min. Jeśli ciasto zrobi się zbyt brązowe przykrywamy je folią aluminiową. Tarta jest gotowa, gdy między jabłkami pojawi się brązowy syrop. Po wyjęciu z piekarnika musimy od razu odwrócić tartę. Podajemy na gorąco lub zimno.
środa, 30 maja 2012
Brownie z masłem orzechowym. Mniam!
Ze względu na moją majową chorobę, zmuszona byłam żeby zostać w domu. Ponieważ nie umiem w nim siedzieć bezczynnie, zrobiłam pyszne brownie. Nie jest to takie zwyczajne brownie, bo z masą z masła orzechowego, która wybitnie komponuje się czekoladą. Jeśli wśród Was też są fani masła orzechowego to do garów!
Składniki na brownie:
110 g masła
60 g gorzkiej czekolady
120 g deserowej czekolady
2/3 szklanki mąki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki soli
3/4 szklanki cukru
3 duże jajka
Składniki na masę z masła orzechowego:
50 g rozpuszczonego masła
1/2 szklanki cukru pudru
3/4 szklanki masła orzechowego
1/4 łyżeczki soli
Przepis:
Nagrzewamy piekarnik do 190 C. Rozpuszczamy masło z czekoladą. Odstawiamy do wystygnięcia. Mieszamy mąkę, proszek do pieczenia i sól. Do rozpuszczonej czekolady dodajemy cukier, następnie jajka i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Do powstałej masy dodajemy mąkę i mieszamy. Musimy uważać, żeby jajka nie ubiły się zbytnio bo nasze brownie będzie zbyt rosło. W oddzielnej misce mieszamy ze sobą masło, cukier puder, masło orzechowe i sól. Blachę (moja była formatu A4) wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy połowę masy czekoladowej. Na nią, łyżeczką nakładamy sześć dużych porcji masy orzechowej. Delikatnie zalewamy pozostałą masą czekoladową. Powtarzamy czynność z 6 porcjami. Możemy ciasto trochę ozdobić. Przeciągając masy patyczkiem lub wykałaczką aż powstaną fikuśne zawijasy. Pieczemy ok 45 minut, po wyjęciu dobrze schłodzić je w umywalce z zimną wodą.
Składniki na brownie:
110 g masła
60 g gorzkiej czekolady
120 g deserowej czekolady
2/3 szklanki mąki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki soli
3/4 szklanki cukru
3 duże jajka
Składniki na masę z masła orzechowego:
50 g rozpuszczonego masła
1/2 szklanki cukru pudru
3/4 szklanki masła orzechowego
1/4 łyżeczki soli
Przepis:
Nagrzewamy piekarnik do 190 C. Rozpuszczamy masło z czekoladą. Odstawiamy do wystygnięcia. Mieszamy mąkę, proszek do pieczenia i sól. Do rozpuszczonej czekolady dodajemy cukier, następnie jajka i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Do powstałej masy dodajemy mąkę i mieszamy. Musimy uważać, żeby jajka nie ubiły się zbytnio bo nasze brownie będzie zbyt rosło. W oddzielnej misce mieszamy ze sobą masło, cukier puder, masło orzechowe i sól. Blachę (moja była formatu A4) wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy połowę masy czekoladowej. Na nią, łyżeczką nakładamy sześć dużych porcji masy orzechowej. Delikatnie zalewamy pozostałą masą czekoladową. Powtarzamy czynność z 6 porcjami. Możemy ciasto trochę ozdobić. Przeciągając masy patyczkiem lub wykałaczką aż powstaną fikuśne zawijasy. Pieczemy ok 45 minut, po wyjęciu dobrze schłodzić je w umywalce z zimną wodą.
Subskrybuj:
Posty (Atom)










