Wracam do formy. Kolejny pyszny przepis na czekoladki z orzechowym nadzieniem. Prosto, smacznie i ... czekoladowo. Całkiem fajny pomysł na prezent. Zapakowane w lukrowe pudełeczka, trochę niedopracowane ale to kwestia wprawy :)
Składniki:
mleczna czekolada
nutella
orzechy laskowe
wafle orzechowe bez czekolady
Przepis:
Rozpuszczamy czekoladę i starannie rozprowadzamy ją na ściankach foremki. Wstawiamy do zamrażarki na 15 minut. Czynność powtarzamy 2-3 razy w zależności od grubości czekolady w foremce. Kruszymy wafelki i mieszamy z nutellą, orzechy prażymy na patelni i obieramy ze skórki. Nadzienie wkładamy do czekoladowych serc a następnie wciskamy orzecha. Całość zalewamy czekoladą, która nam została. Wstawiamy do zamrażarki na jakiś czas i delikatnie wyjmujemy z foremek. Polecam wypróbowanie też innych opcji czekoladowych np. z gorzką lub białą czekoladą :)
wtorek, 21 grudnia 2010
Tęczowy tort
Podjęliśmy się trudnego zadania, czyli zrobienia tortu. Zawsze myślałam, że ciężko jest zrobić smaczny tort a jeszcze trudniej, żeby wyglądał naprawdę imponująco. Znaleźliśmy przepis, trochę go zmodyfikowaliśmy i udało nam się takie to o to cudo. 6 godzin z życia wyjęte ale warto było!
Składniki:
Ciasto:
220 g masła
500 g cukru
5 białek z kurzych jajek
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
375 g mąki
4 łyżeczki proszku do pieczenia
0,5 łyżeczki soli
350 g mleka w temp. pokojowej
6 kolorowych barwników żelowych (polecam te z kuchni świata)
tortownica o średnicy ok 23 cm
Przepis:
Nagrzewamy piekarnik do 180 C. Masło ubijamy z cukrem, na dość gładką masę aż zmieni kolor na bardziej biały. Następnie dodajemy białka i mieszamy przez jakiś czas. Mąkę łączymy z proszkiem do pieczenia i solą. Stopniowo dodajemy trochę mleka, trochę mąki i ubijamy na gładką masę. Ciasto jest już gotowe. Teraz trzeba podzielić je na 6 równych porcji i każdą wymieszać z innym kolorem barwnika. Ciasto przekładamy do natłuszczonej tortownicy i każdy kolor po kolei pieczemy 15 min. Po upieczeniu odstawiamy na 10 minut, aż trochę przestygnie, wyjmujemy z tortownicy i odstawiamy do lodówki.
Krem 1:
9 białek z kurzych jajek
350 g cukru
530 g masła
2 łyżeczki ekstraktu cytrynowego
2 łyżeczki otartej skórki z cytryny
Przepis:
Białka mieszamy z cukrem na małym ogniu, aż cukier się rozpuści. Zdejmujemy z ognia i ubijamy na pianę. Potem bardzo powoli dodajemy po małej kosteczce masła w temp. pokojowej, robimy to powoli ponieważ nie chcemy aby krem nam się zważył. Na końcu dodajemy ekstrakt i skórkę z cytryny.
Krem 2:
5 białek z kurzych jajek
200 g cukru
220 g masła
łyżka ekstraktu cytrynowego
łyżka skórki z cytryny
Przepis:
jak wyżej ( Krem 1 )
Robimy tort:
Po kolei kładziemy biszkopty i smarujemy je warstwą kremu 1. Powstaje nam 6 warstw. Górę i boki również smarujemy cienką warstwą kremu. Odstawiamy do lodówki na kilka godzin, aż krem stężeje. Robimy krem 2 i pokrywamy nim tort, boki i wierzch. Tort już prawie jest gotowy. Teraz tylko trzeba dać mu postać w lodówce jakiś czas. Smacznego!
P.S. Aga wszystkiego najlepszego!
Składniki:
Ciasto:
220 g masła
500 g cukru
5 białek z kurzych jajek
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
375 g mąki
4 łyżeczki proszku do pieczenia
0,5 łyżeczki soli
350 g mleka w temp. pokojowej
6 kolorowych barwników żelowych (polecam te z kuchni świata)
tortownica o średnicy ok 23 cm
Przepis:
Nagrzewamy piekarnik do 180 C. Masło ubijamy z cukrem, na dość gładką masę aż zmieni kolor na bardziej biały. Następnie dodajemy białka i mieszamy przez jakiś czas. Mąkę łączymy z proszkiem do pieczenia i solą. Stopniowo dodajemy trochę mleka, trochę mąki i ubijamy na gładką masę. Ciasto jest już gotowe. Teraz trzeba podzielić je na 6 równych porcji i każdą wymieszać z innym kolorem barwnika. Ciasto przekładamy do natłuszczonej tortownicy i każdy kolor po kolei pieczemy 15 min. Po upieczeniu odstawiamy na 10 minut, aż trochę przestygnie, wyjmujemy z tortownicy i odstawiamy do lodówki.
Krem 1:
9 białek z kurzych jajek
350 g cukru
530 g masła
2 łyżeczki ekstraktu cytrynowego
2 łyżeczki otartej skórki z cytryny
Przepis:
Białka mieszamy z cukrem na małym ogniu, aż cukier się rozpuści. Zdejmujemy z ognia i ubijamy na pianę. Potem bardzo powoli dodajemy po małej kosteczce masła w temp. pokojowej, robimy to powoli ponieważ nie chcemy aby krem nam się zważył. Na końcu dodajemy ekstrakt i skórkę z cytryny.
Krem 2:
5 białek z kurzych jajek
200 g cukru
220 g masła
łyżka ekstraktu cytrynowego
łyżka skórki z cytryny
Przepis:
jak wyżej ( Krem 1 )
Robimy tort:
Po kolei kładziemy biszkopty i smarujemy je warstwą kremu 1. Powstaje nam 6 warstw. Górę i boki również smarujemy cienką warstwą kremu. Odstawiamy do lodówki na kilka godzin, aż krem stężeje. Robimy krem 2 i pokrywamy nim tort, boki i wierzch. Tort już prawie jest gotowy. Teraz tylko trzeba dać mu postać w lodówce jakiś czas. Smacznego!
P.S. Aga wszystkiego najlepszego!
poniedziałek, 20 grudnia 2010
Mule Olaboga w śmietanie
Po długiej nieobecności, wreszcie udało mi się wrócić do kuchni. Przepis niebanalny, niecodzienny ale za to jaki pyszny! Muszę podzielić się bardzo smutną informacją. Niestety mój rozmaryn mocno stracił na siłach, może ktoś ma jakieś szczególne wskazówki dotyczące utrzymania, tej jakże pięknej i aromatycznej rośliny? Bazylia i tymianek też nie dały rady. No cóż. Dzisiaj zapraszam na akcent z kuchni francuskiej, według ukochanego rozmarynu.
Składniki:
2 kg świeżych muli
200 g śmietany 18 %
2 małe cebule
3 ząbki czosnku
2 łyżki masła
kilka listków rozmarynu
sól
pieprz
szklanka wody
Przepis:
Mule oczyszczamy z osadu na muszelkach, pod bieżącą wodą. Wrzucamy do garnka z wrzącą wodą i gotujemy pod przykryciem ok. 5 minut, sukcesywnie mieszając. Odcedzamy. W oddzielnym garnku rozpuszczamy masło i dodajemy posiekaną cebulę z czosnkiem. Rozmaryn z resztą przypraw mieszamy ze śmietaną, czekamy aż cebula się zeszkli i wlewamy do garnka. Dodajemy wodę i często mieszając gotujemy ok 5 min. Wrzucamy mule i dusimy pod przykryciem ok 10 min, często mieszając. Podajemy gorące.
Smacznego!
Składniki:
2 kg świeżych muli
200 g śmietany 18 %
2 małe cebule
3 ząbki czosnku
2 łyżki masła
kilka listków rozmarynu
sól
pieprz
szklanka wody
Przepis:
Mule oczyszczamy z osadu na muszelkach, pod bieżącą wodą. Wrzucamy do garnka z wrzącą wodą i gotujemy pod przykryciem ok. 5 minut, sukcesywnie mieszając. Odcedzamy. W oddzielnym garnku rozpuszczamy masło i dodajemy posiekaną cebulę z czosnkiem. Rozmaryn z resztą przypraw mieszamy ze śmietaną, czekamy aż cebula się zeszkli i wlewamy do garnka. Dodajemy wodę i często mieszając gotujemy ok 5 min. Wrzucamy mule i dusimy pod przykryciem ok 10 min, często mieszając. Podajemy gorące.
Smacznego!
wtorek, 23 listopada 2010
Szpinakowe gwiazdki
Na dziś proponuję bardzo smaczne ale i delikatne danie. Przepis oczywiście należy do najprostszych, więc nie ma co się zastanawiać. Mówiłam Wam już, że jestem leniem? Chyba nie, ale tak właśnie jest. Więc moje przepisy nie mogą wymagać zbyt wiele wysiłku. Tymczasem życzę smacznego!
Składniki:
3 ząbki czosnku
250 g mrożonego szpinaku
1 cebula
250 g drobnego makaronu
łyżka masła
2 łyżki oliwy
pół łyżeczki pokrojonego w cienkie paseczki chilli
150 g sera feta
Przepis:
Posiekaną cebulę szklimy na oliwię w małym garnku. Dodajemy szpinak i czekamy aż zmięknie. W między czasie gotujemy makaron, najlepiej żeby był drobny np. gwiazdki. Dodajemy masło, pokrojony w paseczki czosnek i chilli, dusimy ok 10 minut. Na koniec dodajemy makaron - dokładnie mieszamy- i fetę pokrojoną w kostki lub po prostu pokruszoną w palcach.
Smacznego!
Składniki:
3 ząbki czosnku
250 g mrożonego szpinaku
1 cebula
250 g drobnego makaronu
łyżka masła
2 łyżki oliwy
pół łyżeczki pokrojonego w cienkie paseczki chilli
150 g sera feta
Przepis:
Posiekaną cebulę szklimy na oliwię w małym garnku. Dodajemy szpinak i czekamy aż zmięknie. W między czasie gotujemy makaron, najlepiej żeby był drobny np. gwiazdki. Dodajemy masło, pokrojony w paseczki czosnek i chilli, dusimy ok 10 minut. Na koniec dodajemy makaron - dokładnie mieszamy- i fetę pokrojoną w kostki lub po prostu pokruszoną w palcach.
Smacznego!
wtorek, 16 listopada 2010
Chilli brownies
Przyszedł ten dzień, kiedy należy sobie osłodzić jakoś wieczór. Nie musiałam się długo zastanawiać. Po prostu zajrzałam do szafki i dwie tabliczki czekolady się do mnie uśmiechnęły. Pomyślałam, że to będzie to. Ale! żeby nie było zbyt przyjemnie postanowiłam dodać odrobinę pikanterii w postaci chilli. Proponuje sprawdzić samemu. Działa!
Składniki:
200 g i gorzkiej czekolady
225g masła
3 całe jajka
2 łyżeczki cukru waniliowego
250 g cukru
150 g mąki
1/2 łyżeczki soli
1 bardzo drobno posiekane chilli
Przepis:
Masło i czekoladę topimy na parze na gładką masę. Jaja wbijamy do miski i z cukrami ubijamy, aż cukier się rozpuści. Gdy powstanie piana dodajemy mąkę i sól., mieszamy na jednolitą masę.Do czekolady dodaję chilli. Ostudzoną czekoladę dolewamy do masy jajecznej i mieszamy. Rozlewamy do natłuszczonej płaskiej blachy i pieczemy w 180 C przez 20 minut.
Mam nadzieję, że i Wam osłodzi to życie!
Składniki:
200 g i gorzkiej czekolady
225g masła
3 całe jajka
2 łyżeczki cukru waniliowego
250 g cukru
150 g mąki
1/2 łyżeczki soli
1 bardzo drobno posiekane chilli
Przepis:
Masło i czekoladę topimy na parze na gładką masę. Jaja wbijamy do miski i z cukrami ubijamy, aż cukier się rozpuści. Gdy powstanie piana dodajemy mąkę i sól., mieszamy na jednolitą masę.Do czekolady dodaję chilli. Ostudzoną czekoladę dolewamy do masy jajecznej i mieszamy. Rozlewamy do natłuszczonej płaskiej blachy i pieczemy w 180 C przez 20 minut.
Mam nadzieję, że i Wam osłodzi to życie!
poniedziałek, 15 listopada 2010
Lazurowe spaghetti
Ponieważ dalej jestem w ciągu rozmarynowym, chciałabym przedstawić rewelacyjny i przy okazji prosty przepis na niebanalny sos do makaronu. Chciałabym również pochwalić się, że zasadziłam dzisiaj bazylię i tymianek. Zobaczymy co z tego będzie :). Mam nadzieję, że i te przyprawy będę mogła wypróbować w swojej kuchni.
Składniki:
10 dkg sera Lazur blue
10 dkg śmietany 18 %
łyżka masła
10 dkg boczku
kilka listków świeżego rozmarynu
pieprz
250 dkg makaronu spaghetti
Przepis:
W osolonej wodzie, z odrobiną oliwy gotujemy makaron. Boczek kroimy w drobne kostki i na oddzielnej patelni podsmażamy. Na drugiej patelni rozpuszczamy masło i dodajemy pokruszony ser Lazur. Czekamy aż ser się rozpuści, następnie dodajemy śmietanę, posiekany rozmaryn i pieprz. Ciągle mieszamy na małym ogniu ok 5 minut, aż sos będzie dość jednolity. Dodajemy boczek i makaron, mieszamy aż sos pokryje nitki.
Nic prostszego! Bon apetite!
Składniki:
10 dkg sera Lazur blue
10 dkg śmietany 18 %
łyżka masła
10 dkg boczku
kilka listków świeżego rozmarynu
pieprz
250 dkg makaronu spaghetti
Przepis:
W osolonej wodzie, z odrobiną oliwy gotujemy makaron. Boczek kroimy w drobne kostki i na oddzielnej patelni podsmażamy. Na drugiej patelni rozpuszczamy masło i dodajemy pokruszony ser Lazur. Czekamy aż ser się rozpuści, następnie dodajemy śmietanę, posiekany rozmaryn i pieprz. Ciągle mieszamy na małym ogniu ok 5 minut, aż sos będzie dość jednolity. Dodajemy boczek i makaron, mieszamy aż sos pokryje nitki.
Nic prostszego! Bon apetite!
środa, 10 listopada 2010
Zapiekane ziemniaki z serkiem camembert z rozmarynem i chilli
Natchniona chwilą postanowiłam dzisiaj zrobić zapiekane ziemniaki. Zainspirował mnie ogromnych rozmiarów rozmaryn, który udało mi się dzisiaj kupić. Myślę, więc że zagości on w moich daniach na dłużej. Ach! Czy jest coś przyjemniejszego od aromatu świeżego rozmarynu? Tym samym zapraszam do dzisiejszego gotowania!
Składniki:
1 kg ziemniaków
6 średnich pieczarek ok 15 dkg
15 dkg boczku
2 średnie cebule
śmietana 18%
120 g camemberta
trochę świeżego rozmarynu i chilli
Przepis:
Obieramy ziemniaki i gotujemy w osolonej wodzie. Siekamy cebulę, kroimy boczek i ćwiartujemy obrane pieczarki. Wszystko wrzucamy na patelnię i podsmażamy. Ziemniaki odcedzamy jak zaczną być miękkie. Camemberta kroimy w kostkę i mieszamy ze śmietaną. Rozmaryn i chilli siekamy i dodajemy do sosu. Ziemniaki kroimy w kostkę, przekładamy do natłuszczonego naczynia żaroodpornego i mieszamy ze wszystkimi składnikami. Wstawiamy do piekarnika na 30 minut i zapiekamy w temperaturze 180-200 C.
Podajemy od razu po wyjęciu z piekarnika.
Składniki:
1 kg ziemniaków
6 średnich pieczarek ok 15 dkg
15 dkg boczku
2 średnie cebule
śmietana 18%
120 g camemberta
trochę świeżego rozmarynu i chilli
Przepis:
Obieramy ziemniaki i gotujemy w osolonej wodzie. Siekamy cebulę, kroimy boczek i ćwiartujemy obrane pieczarki. Wszystko wrzucamy na patelnię i podsmażamy. Ziemniaki odcedzamy jak zaczną być miękkie. Camemberta kroimy w kostkę i mieszamy ze śmietaną. Rozmaryn i chilli siekamy i dodajemy do sosu. Ziemniaki kroimy w kostkę, przekładamy do natłuszczonego naczynia żaroodpornego i mieszamy ze wszystkimi składnikami. Wstawiamy do piekarnika na 30 minut i zapiekamy w temperaturze 180-200 C.
Podajemy od razu po wyjęciu z piekarnika.
Subskrybuj:
Posty (Atom)

















