Na poprawę nastroju w ten deszczowy dzień proponuję pyszne roladki z grillowanego bakłażana i cukinii z farszem z sera koziego i nutą świeżego tymianku. Danie jest lekkie i aromatyczne. Serek kozi idealnie pasuje do grillowanych warzyw, aż na samą myśl ślinka cieknie!
Składniki:
pół bakłażana i pół cukinii pokrojonych wzdłuż w cienkie plastry
opakowanie serka koziego
chilli
2 łyżki świeżego tymianku
łyżka świeżej bazylii
Przepis:
Pokrojone warzywa grillujemy na specjalnej patelni z obu stron. W miseczce mieszamy serek ze świeżymi ziołami, uprzednio posiekanymi lub podartymi, chilli dodajemy wedle uznania. Na przestudzone plastry bakłażana i cukinii nakładamy łyżeczkę serka i zawijamy. W przypadku cukinii wspomogłam się wykałaczką, z bakłażanem nie było takiej potrzeby. Odstawiamy na kilka godzin żeby serek nabrał ziołowego aromatu.
Życzę smacznego!
poniedziałek, 16 kwietnia 2012
niedziela, 15 kwietnia 2012
Otrębowe Pancakes
Postanowiłam wprowadzić do mojego jadłospisu trochę wiosennej świeżości. Placuszki są sycące, ku mojemu zaskoczeniu smaczne i przede wszystkim zdrowe! Zrobienie ich zajmuje ok 5 minut a z odrobiną syropu klonowego smakują wybornie!
Składniki:
jajko
łyżka otrębów pszennych
2 łyżki otrębów owsianych
łyżka mleka
Przepis:
Wszystko ze sobą energicznie mieszamy. Wylewamy placuszki na rozgrzaną patelnię ale taką, na której możesz to zrobić bez tłuszczu! Obsmażamy z obu stron do zarumienienia. Jemy póki gorące! Łatwo, smacznie i treściwie!
Składniki:
jajko
łyżka otrębów pszennych
2 łyżki otrębów owsianych
łyżka mleka
Przepis:
Wszystko ze sobą energicznie mieszamy. Wylewamy placuszki na rozgrzaną patelnię ale taką, na której możesz to zrobić bez tłuszczu! Obsmażamy z obu stron do zarumienienia. Jemy póki gorące! Łatwo, smacznie i treściwie!
środa, 4 kwietnia 2012
Po prostu tarta z truskawkami
Sama nie wiem od czego zacząć! Sięgnęłam po Mastering the Art of French Cooking by Julia Child a książka sama mi się otworzyła na przepisie na custard, spędziłam kilka godzin na tłumaczeniu tekstu i komponowaniu całości ale na prawdę warto było! Ten przepis zmienił moją percepcję dobrego smaku, podniósł moje oczekiwania o jeden stopień. Już nigdy nic nie będzie smakowało tak samo. Postaram się, o ile to w ogóle jest możliwe, streścić Wam ten przepis. Zacznę od ciasta, które chyba zaskoczyło mnie najbardziej. Po pierwsze nie spodziewałam się, że kruchy spód da się zrobić tylko z mąki i masła i to nie byle jaki spód! Tym bardziej nie spodziewałam się, że można napisać o nim 6 stron. Krem custard jest prosty w wykonaniu, a i na reszcie udało mi się odnaleźć "ten" przepis, nie warzy się, nie przypala i jest pyszny! Ba! Wyborny! Lepiej już zacznijcie nagrzewać piekarnik!
Składniki na ciasto:
150 g mąki
1,5 łyżki cukru pudru
szczypta soli
120 g zimnego masła
3-4 łyżki zimnej wody
Przepis:
Mąkę, cukier i sól wsypujemy do miski i dodajemy pokrojone na kawałeczki masło. Julia zwróciła uwagę na to by zrobić to jak najszybciej, aż powstaną okruchy. Najlepiej żeby masło nie zrobiło się zupełnie miękkie. Podobno tarta wtedy będzie zbyt twarda. Dolewamy wodę. Mieszamy wszystko ze sobą aż powstanie gładka masa. Pamiętajcie tylko nie za długo! Owinięte w folię ciasto odkładamy na godzinę do zamrażarki lub na dwie i więcej do lodówki.
Natłuszczamy naszą formę i wyjmujemy ciasto. Włączamy piekarnik i nagrzewamy do 200 C. Obsypujemy blat lub stolnicę mąką i wałkujemy ciasto. Julia napisała, żeby pamiętać o tym, że ciasto należy wałkować tylko od siebie. Staramy się aby wszędzie miało jednakową grubość. Finalnie powinno mieć ok 3 mm. Przekładamy ciasto do formy. Na wierzch wykładamy papier do pieczenia. Na papier wysypujemy groch, fasolę lub ceramiczne kulki. Jest to o tyle ważne, że jeśli tego nie zrobimy ciasto zacznie rosnąć. Wstawiamy do piekarnika na 10 minut. Wyjmujemy, zdejmujemy papier i nakłuwamy spód widelcem, wkładamy do piekarnika na jeszcze 5- 10 minut, aż się zarumieni ale boki nie będą przypalone. Wyjmujemy i odstawiamy do przestygnięcia.
Składniki na krem Custard:
375 ml mleka
180 g cukru
5 żółtek
80 g przesianej mąki
15 g masła
1,5 łyżeczki ekstraktu waniliowego
Przepis:
Rondel z mlekiem ustawiamy na małym gazie i podgrzewamy. W między czasie żółtka mieszamy z cukrem i czekamy aż ubiją się na gęstą pianę. Cukier nie musi się rozetrzeć, bo rozpuści się w ciepłym mleku. Do ubitych żółtek dodajemy mąkę. Należy pilnować aby mleko nie kipiało, jedynie żeby zrobiło się gorące. Bardzo powoli i stopniowo dodajemy masę żółtkową do gorącego mleka nieustająco mieszając na małym ogniu. Mieszamy dopóki masa nie zgęstnieje do konsystencji budyniu. Dodajemy masło i ekstrakt. Zdejmujemy z gazu. Teraz kwestia wyboru, czy będziemy mieszać aż zrobi się letni, czy odstawimy i poczekamy aż przestygnie. Należy pamiętać o tym, że jeśli go odstawimy to zrobi nam się kożuch. Tu Julia radzi, by wierzchnią warstwę natłuścić masłem. Sama wybrałam pierwszą opcję, więc nie wiem, czy patent się sprawdzi.
Przestudzony krem wylewamy na ciasto. Tarta jest już prawie gotowa. Pozostało nam jedynie przybrać ją świeżymi truskawkami. Najlepiej połówkami. Julia radzi by zacząć od największej na środku i spiralnie układać coraz mniejsze owoce aż po brzegi formy.
Voilà!
Składniki na ciasto:
150 g mąki
1,5 łyżki cukru pudru
szczypta soli
120 g zimnego masła
3-4 łyżki zimnej wody
Przepis:
Mąkę, cukier i sól wsypujemy do miski i dodajemy pokrojone na kawałeczki masło. Julia zwróciła uwagę na to by zrobić to jak najszybciej, aż powstaną okruchy. Najlepiej żeby masło nie zrobiło się zupełnie miękkie. Podobno tarta wtedy będzie zbyt twarda. Dolewamy wodę. Mieszamy wszystko ze sobą aż powstanie gładka masa. Pamiętajcie tylko nie za długo! Owinięte w folię ciasto odkładamy na godzinę do zamrażarki lub na dwie i więcej do lodówki.
Natłuszczamy naszą formę i wyjmujemy ciasto. Włączamy piekarnik i nagrzewamy do 200 C. Obsypujemy blat lub stolnicę mąką i wałkujemy ciasto. Julia napisała, żeby pamiętać o tym, że ciasto należy wałkować tylko od siebie. Staramy się aby wszędzie miało jednakową grubość. Finalnie powinno mieć ok 3 mm. Przekładamy ciasto do formy. Na wierzch wykładamy papier do pieczenia. Na papier wysypujemy groch, fasolę lub ceramiczne kulki. Jest to o tyle ważne, że jeśli tego nie zrobimy ciasto zacznie rosnąć. Wstawiamy do piekarnika na 10 minut. Wyjmujemy, zdejmujemy papier i nakłuwamy spód widelcem, wkładamy do piekarnika na jeszcze 5- 10 minut, aż się zarumieni ale boki nie będą przypalone. Wyjmujemy i odstawiamy do przestygnięcia.
Składniki na krem Custard:
375 ml mleka
180 g cukru
5 żółtek
80 g przesianej mąki
15 g masła
1,5 łyżeczki ekstraktu waniliowego
Przepis:
Rondel z mlekiem ustawiamy na małym gazie i podgrzewamy. W między czasie żółtka mieszamy z cukrem i czekamy aż ubiją się na gęstą pianę. Cukier nie musi się rozetrzeć, bo rozpuści się w ciepłym mleku. Do ubitych żółtek dodajemy mąkę. Należy pilnować aby mleko nie kipiało, jedynie żeby zrobiło się gorące. Bardzo powoli i stopniowo dodajemy masę żółtkową do gorącego mleka nieustająco mieszając na małym ogniu. Mieszamy dopóki masa nie zgęstnieje do konsystencji budyniu. Dodajemy masło i ekstrakt. Zdejmujemy z gazu. Teraz kwestia wyboru, czy będziemy mieszać aż zrobi się letni, czy odstawimy i poczekamy aż przestygnie. Należy pamiętać o tym, że jeśli go odstawimy to zrobi nam się kożuch. Tu Julia radzi, by wierzchnią warstwę natłuścić masłem. Sama wybrałam pierwszą opcję, więc nie wiem, czy patent się sprawdzi.
Przestudzony krem wylewamy na ciasto. Tarta jest już prawie gotowa. Pozostało nam jedynie przybrać ją świeżymi truskawkami. Najlepiej połówkami. Julia radzi by zacząć od największej na środku i spiralnie układać coraz mniejsze owoce aż po brzegi formy.
Voilà!
sobota, 31 marca 2012
Czoko Cheese
Ha!
Dzisiaj chciałam się podzielić przepisem na pyszne ciasto czekoladowo - sernikowe! Myślę, że przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom serników, jak i brownies! Ciasto nie jest może do końca brownie ale! jest pysznie czekoladowe! Przepis jest tak prosty, że podoła mu każdy!
Składniki na masę czekoladową:
3/4 kostki masła
łyżeczka ekstraktu migdałowego
1 i 1/4 szklanki mąki
1/3 szklanki kakao
1/3 szklanki groszków czekoladowych
łyżeczka proszku do pieczenia
4 jaja
Składniki na masę serową:
500 g serka kremowego
jajko
1/3 szklanki cukru z dodatkiem wanilii lub łyżeczka ekstraktu
Przepis:
Rozpuszczamy masło i mieszamy wszystkie składniki na masę czekoladową. Najlepiej łyżką, żeby mikser nie utarł cukru. Natomiast mikserem mieszamy masę serową na puszystą, również mieszając wszystko ze sobą. Nakładamy na formę wyłożoną papierem do pieczenia w dowolnej kolejności i ułożeniu. Pieczemy 40 minut w 180 C.
Prościutkie!
Dzisiaj chciałam się podzielić przepisem na pyszne ciasto czekoladowo - sernikowe! Myślę, że przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom serników, jak i brownies! Ciasto nie jest może do końca brownie ale! jest pysznie czekoladowe! Przepis jest tak prosty, że podoła mu każdy!
Składniki na masę czekoladową:
3/4 kostki masła
łyżeczka ekstraktu migdałowego
1 i 1/4 szklanki mąki
1/3 szklanki kakao
1/3 szklanki groszków czekoladowych
łyżeczka proszku do pieczenia
4 jaja
Składniki na masę serową:
500 g serka kremowego
jajko
1/3 szklanki cukru z dodatkiem wanilii lub łyżeczka ekstraktu
Przepis:
Rozpuszczamy masło i mieszamy wszystkie składniki na masę czekoladową. Najlepiej łyżką, żeby mikser nie utarł cukru. Natomiast mikserem mieszamy masę serową na puszystą, również mieszając wszystko ze sobą. Nakładamy na formę wyłożoną papierem do pieczenia w dowolnej kolejności i ułożeniu. Pieczemy 40 minut w 180 C.
Prościutkie!
piątek, 9 marca 2012
Better than toast
Kontynuując sezon kanapkowy na dziś wieczór proponuję pyszne tosty zapiekane w jajku. Są tak dobre, że powinnam podać składniki na więcej niż jednego, ale nie będę tu niczego sugerować. Do patelni!
Składniki:
2 kromki pełnoziarnistego pieczywa tostowego
roztrzepane jajko z łyżką mleka
2 plastry ostrego sera
2 plasterki pepperoni lub innej ostrej kiełbasy
garść rukoli
olej
Przepis:
Kromki przekładamy serem i pepperoni. Namaczamy w jajku po minucie z każdej strony i wrzucamy na rozgrzaną patelnię z olejem. Gdy tost się zarumieni przerzucamy go na drugą stronę. Nakładamy na talerz i posypujemy rukolą. I to jest coś!
Życzę smacznego wszystkim łasuchom!
Składniki:
2 kromki pełnoziarnistego pieczywa tostowego
roztrzepane jajko z łyżką mleka
2 plastry ostrego sera
2 plasterki pepperoni lub innej ostrej kiełbasy
garść rukoli
olej
Przepis:
Kromki przekładamy serem i pepperoni. Namaczamy w jajku po minucie z każdej strony i wrzucamy na rozgrzaną patelnię z olejem. Gdy tost się zarumieni przerzucamy go na drugą stronę. Nakładamy na talerz i posypujemy rukolą. I to jest coś!
Życzę smacznego wszystkim łasuchom!
Wakey wakey, eggs and bakey
Chciałabym podzielić się ze wszystkimi, że w nadchodzącym miesiącu szykuje się sezon kanapkowy, który uważam za otwarty! Nie wiem skąd przypomniałam sobie o mojej pasji do kanapek ale zamierzam właśnie się nią z Wami podzielić! I mam szczerą nadzieję, że i Wam przypadnie do gustu. Będę podawała składniki na jedną kanapkę, bo co za dużo to niezdrowo!
Składniki:
2 kromki pełnoziarnistego pieczywa tostowego
4 plasterki boczku w paski
jedno dobre jajko
garść kiełków rzodkiewki
plasterek ostrego sera
Przepis:
Najlepiej będzie jeśli zaczniemy od zrobienia grzanek. Swoje grillowałam, ale na pewno będą dobre z tostera, czy opiekacza. Na rozgrzaną patelnię wrzucamy paski boczku i czekamy aż się zacznie falować, zdejmujemy i odkładamy. Potem wrzucamy jajko i sadzimy zarazem pilnując by żółtko się nie ścięło! Układamy kiełki, jajko, plaster sera, bekon i zamykamy kanapkę!
Pyszność!
Składniki:
2 kromki pełnoziarnistego pieczywa tostowego
4 plasterki boczku w paski
jedno dobre jajko
garść kiełków rzodkiewki
plasterek ostrego sera
Przepis:
Najlepiej będzie jeśli zaczniemy od zrobienia grzanek. Swoje grillowałam, ale na pewno będą dobre z tostera, czy opiekacza. Na rozgrzaną patelnię wrzucamy paski boczku i czekamy aż się zacznie falować, zdejmujemy i odkładamy. Potem wrzucamy jajko i sadzimy zarazem pilnując by żółtko się nie ścięło! Układamy kiełki, jajko, plaster sera, bekon i zamykamy kanapkę!
Pyszność!
piątek, 2 marca 2012
Wege Tagliatelle z grillowanymi warzywami
Po bardzo długiej przerwie czas na kolejną reaktywację! Dziś wracam do Was z pysznym Tagliatelle z grillowanymi warzywami o aromacie tymianku i rozmarynu. Chciałam również napisać o rewolucji w mojej kuchni, mianowicie za namową przyjaciółki makaron jest pełnoziarnisty! I mimo uprzedzeń jest nawet smaczny.
Zabierzmy się za gotowanie!
Składniki:
200 g Tagliatelle pełnoziarnistego
pół cebuli
1 czerwona papryka
1 mała cukinia
1 bakłażan
1 op. serka feta
garść ziół ( tymianek, rozmaryn )
oliwa
Przygotowanie:
Warzywa kroimy w cienkie paski i grillujemy na specjalnej patelni ( takiej grillowej). Paprykę dzielimy na ćwiartki, później na ćwiartki ćwiartek i również wrzucamy na patelnię. Grillujemy ją tak długo, aż zacznie być miękka, warto zdjąć z niej skórkę po przypiekaniu. Cebulę kroimy tylko na ćwiartki i również czekałam aż zmięknie. Gotujemy makaron i odstawiamy. Polecam zrobić to po przyrządzeniu warzyw, żeby był jeszcze ciepły. Wszystkie warzywa odkładamy na jeden talerz i obficie obsypujemy ziołami - tymiankiem i rozmarynem. Fetę kroimy w kostkę. Wszystkie warzywa przekładamy do garnka z odcedzonym makaronem, dodajemy odrobinę oliwy i posypujemy wszystko fetą. Podajemy ciepłe! Smacznego!
Zabierzmy się za gotowanie!
Składniki:
200 g Tagliatelle pełnoziarnistego
pół cebuli
1 czerwona papryka
1 mała cukinia
1 bakłażan
1 op. serka feta
garść ziół ( tymianek, rozmaryn )
oliwa
Przygotowanie:
Warzywa kroimy w cienkie paski i grillujemy na specjalnej patelni ( takiej grillowej). Paprykę dzielimy na ćwiartki, później na ćwiartki ćwiartek i również wrzucamy na patelnię. Grillujemy ją tak długo, aż zacznie być miękka, warto zdjąć z niej skórkę po przypiekaniu. Cebulę kroimy tylko na ćwiartki i również czekałam aż zmięknie. Gotujemy makaron i odstawiamy. Polecam zrobić to po przyrządzeniu warzyw, żeby był jeszcze ciepły. Wszystkie warzywa odkładamy na jeden talerz i obficie obsypujemy ziołami - tymiankiem i rozmarynem. Fetę kroimy w kostkę. Wszystkie warzywa przekładamy do garnka z odcedzonym makaronem, dodajemy odrobinę oliwy i posypujemy wszystko fetą. Podajemy ciepłe! Smacznego!
Subskrybuj:
Posty (Atom)









