Postanowiłam wprowadzić do mojego jadłospisu trochę wiosennej świeżości. Placuszki są sycące, ku mojemu zaskoczeniu smaczne i przede wszystkim zdrowe! Zrobienie ich zajmuje ok 5 minut a z odrobiną syropu klonowego smakują wybornie!
Składniki:
jajko
łyżka otrębów pszennych
2 łyżki otrębów owsianych
łyżka mleka
Przepis:
Wszystko ze sobą energicznie mieszamy. Wylewamy placuszki na rozgrzaną patelnię ale taką, na której możesz to zrobić bez tłuszczu! Obsmażamy z obu stron do zarumienienia. Jemy póki gorące! Łatwo, smacznie i treściwie!
niedziela, 15 kwietnia 2012
środa, 4 kwietnia 2012
Po prostu tarta z truskawkami
Sama nie wiem od czego zacząć! Sięgnęłam po Mastering the Art of French Cooking by Julia Child a książka sama mi się otworzyła na przepisie na custard, spędziłam kilka godzin na tłumaczeniu tekstu i komponowaniu całości ale na prawdę warto było! Ten przepis zmienił moją percepcję dobrego smaku, podniósł moje oczekiwania o jeden stopień. Już nigdy nic nie będzie smakowało tak samo. Postaram się, o ile to w ogóle jest możliwe, streścić Wam ten przepis. Zacznę od ciasta, które chyba zaskoczyło mnie najbardziej. Po pierwsze nie spodziewałam się, że kruchy spód da się zrobić tylko z mąki i masła i to nie byle jaki spód! Tym bardziej nie spodziewałam się, że można napisać o nim 6 stron. Krem custard jest prosty w wykonaniu, a i na reszcie udało mi się odnaleźć "ten" przepis, nie warzy się, nie przypala i jest pyszny! Ba! Wyborny! Lepiej już zacznijcie nagrzewać piekarnik!
Składniki na ciasto:
150 g mąki
1,5 łyżki cukru pudru
szczypta soli
120 g zimnego masła
3-4 łyżki zimnej wody
Przepis:
Mąkę, cukier i sól wsypujemy do miski i dodajemy pokrojone na kawałeczki masło. Julia zwróciła uwagę na to by zrobić to jak najszybciej, aż powstaną okruchy. Najlepiej żeby masło nie zrobiło się zupełnie miękkie. Podobno tarta wtedy będzie zbyt twarda. Dolewamy wodę. Mieszamy wszystko ze sobą aż powstanie gładka masa. Pamiętajcie tylko nie za długo! Owinięte w folię ciasto odkładamy na godzinę do zamrażarki lub na dwie i więcej do lodówki.
Natłuszczamy naszą formę i wyjmujemy ciasto. Włączamy piekarnik i nagrzewamy do 200 C. Obsypujemy blat lub stolnicę mąką i wałkujemy ciasto. Julia napisała, żeby pamiętać o tym, że ciasto należy wałkować tylko od siebie. Staramy się aby wszędzie miało jednakową grubość. Finalnie powinno mieć ok 3 mm. Przekładamy ciasto do formy. Na wierzch wykładamy papier do pieczenia. Na papier wysypujemy groch, fasolę lub ceramiczne kulki. Jest to o tyle ważne, że jeśli tego nie zrobimy ciasto zacznie rosnąć. Wstawiamy do piekarnika na 10 minut. Wyjmujemy, zdejmujemy papier i nakłuwamy spód widelcem, wkładamy do piekarnika na jeszcze 5- 10 minut, aż się zarumieni ale boki nie będą przypalone. Wyjmujemy i odstawiamy do przestygnięcia.
Składniki na krem Custard:
375 ml mleka
180 g cukru
5 żółtek
80 g przesianej mąki
15 g masła
1,5 łyżeczki ekstraktu waniliowego
Przepis:
Rondel z mlekiem ustawiamy na małym gazie i podgrzewamy. W między czasie żółtka mieszamy z cukrem i czekamy aż ubiją się na gęstą pianę. Cukier nie musi się rozetrzeć, bo rozpuści się w ciepłym mleku. Do ubitych żółtek dodajemy mąkę. Należy pilnować aby mleko nie kipiało, jedynie żeby zrobiło się gorące. Bardzo powoli i stopniowo dodajemy masę żółtkową do gorącego mleka nieustająco mieszając na małym ogniu. Mieszamy dopóki masa nie zgęstnieje do konsystencji budyniu. Dodajemy masło i ekstrakt. Zdejmujemy z gazu. Teraz kwestia wyboru, czy będziemy mieszać aż zrobi się letni, czy odstawimy i poczekamy aż przestygnie. Należy pamiętać o tym, że jeśli go odstawimy to zrobi nam się kożuch. Tu Julia radzi, by wierzchnią warstwę natłuścić masłem. Sama wybrałam pierwszą opcję, więc nie wiem, czy patent się sprawdzi.
Przestudzony krem wylewamy na ciasto. Tarta jest już prawie gotowa. Pozostało nam jedynie przybrać ją świeżymi truskawkami. Najlepiej połówkami. Julia radzi by zacząć od największej na środku i spiralnie układać coraz mniejsze owoce aż po brzegi formy.
Voilà!
Składniki na ciasto:
150 g mąki
1,5 łyżki cukru pudru
szczypta soli
120 g zimnego masła
3-4 łyżki zimnej wody
Przepis:
Mąkę, cukier i sól wsypujemy do miski i dodajemy pokrojone na kawałeczki masło. Julia zwróciła uwagę na to by zrobić to jak najszybciej, aż powstaną okruchy. Najlepiej żeby masło nie zrobiło się zupełnie miękkie. Podobno tarta wtedy będzie zbyt twarda. Dolewamy wodę. Mieszamy wszystko ze sobą aż powstanie gładka masa. Pamiętajcie tylko nie za długo! Owinięte w folię ciasto odkładamy na godzinę do zamrażarki lub na dwie i więcej do lodówki.
Natłuszczamy naszą formę i wyjmujemy ciasto. Włączamy piekarnik i nagrzewamy do 200 C. Obsypujemy blat lub stolnicę mąką i wałkujemy ciasto. Julia napisała, żeby pamiętać o tym, że ciasto należy wałkować tylko od siebie. Staramy się aby wszędzie miało jednakową grubość. Finalnie powinno mieć ok 3 mm. Przekładamy ciasto do formy. Na wierzch wykładamy papier do pieczenia. Na papier wysypujemy groch, fasolę lub ceramiczne kulki. Jest to o tyle ważne, że jeśli tego nie zrobimy ciasto zacznie rosnąć. Wstawiamy do piekarnika na 10 minut. Wyjmujemy, zdejmujemy papier i nakłuwamy spód widelcem, wkładamy do piekarnika na jeszcze 5- 10 minut, aż się zarumieni ale boki nie będą przypalone. Wyjmujemy i odstawiamy do przestygnięcia.
Składniki na krem Custard:
375 ml mleka
180 g cukru
5 żółtek
80 g przesianej mąki
15 g masła
1,5 łyżeczki ekstraktu waniliowego
Przepis:
Rondel z mlekiem ustawiamy na małym gazie i podgrzewamy. W między czasie żółtka mieszamy z cukrem i czekamy aż ubiją się na gęstą pianę. Cukier nie musi się rozetrzeć, bo rozpuści się w ciepłym mleku. Do ubitych żółtek dodajemy mąkę. Należy pilnować aby mleko nie kipiało, jedynie żeby zrobiło się gorące. Bardzo powoli i stopniowo dodajemy masę żółtkową do gorącego mleka nieustająco mieszając na małym ogniu. Mieszamy dopóki masa nie zgęstnieje do konsystencji budyniu. Dodajemy masło i ekstrakt. Zdejmujemy z gazu. Teraz kwestia wyboru, czy będziemy mieszać aż zrobi się letni, czy odstawimy i poczekamy aż przestygnie. Należy pamiętać o tym, że jeśli go odstawimy to zrobi nam się kożuch. Tu Julia radzi, by wierzchnią warstwę natłuścić masłem. Sama wybrałam pierwszą opcję, więc nie wiem, czy patent się sprawdzi.
Przestudzony krem wylewamy na ciasto. Tarta jest już prawie gotowa. Pozostało nam jedynie przybrać ją świeżymi truskawkami. Najlepiej połówkami. Julia radzi by zacząć od największej na środku i spiralnie układać coraz mniejsze owoce aż po brzegi formy.
Voilà!
sobota, 31 marca 2012
Czoko Cheese
Ha!
Dzisiaj chciałam się podzielić przepisem na pyszne ciasto czekoladowo - sernikowe! Myślę, że przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom serników, jak i brownies! Ciasto nie jest może do końca brownie ale! jest pysznie czekoladowe! Przepis jest tak prosty, że podoła mu każdy!
Składniki na masę czekoladową:
3/4 kostki masła
łyżeczka ekstraktu migdałowego
1 i 1/4 szklanki mąki
1/3 szklanki kakao
1/3 szklanki groszków czekoladowych
łyżeczka proszku do pieczenia
4 jaja
Składniki na masę serową:
500 g serka kremowego
jajko
1/3 szklanki cukru z dodatkiem wanilii lub łyżeczka ekstraktu
Przepis:
Rozpuszczamy masło i mieszamy wszystkie składniki na masę czekoladową. Najlepiej łyżką, żeby mikser nie utarł cukru. Natomiast mikserem mieszamy masę serową na puszystą, również mieszając wszystko ze sobą. Nakładamy na formę wyłożoną papierem do pieczenia w dowolnej kolejności i ułożeniu. Pieczemy 40 minut w 180 C.
Prościutkie!
Dzisiaj chciałam się podzielić przepisem na pyszne ciasto czekoladowo - sernikowe! Myślę, że przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom serników, jak i brownies! Ciasto nie jest może do końca brownie ale! jest pysznie czekoladowe! Przepis jest tak prosty, że podoła mu każdy!
Składniki na masę czekoladową:
3/4 kostki masła
łyżeczka ekstraktu migdałowego
1 i 1/4 szklanki mąki
1/3 szklanki kakao
1/3 szklanki groszków czekoladowych
łyżeczka proszku do pieczenia
4 jaja
Składniki na masę serową:
500 g serka kremowego
jajko
1/3 szklanki cukru z dodatkiem wanilii lub łyżeczka ekstraktu
Przepis:
Rozpuszczamy masło i mieszamy wszystkie składniki na masę czekoladową. Najlepiej łyżką, żeby mikser nie utarł cukru. Natomiast mikserem mieszamy masę serową na puszystą, również mieszając wszystko ze sobą. Nakładamy na formę wyłożoną papierem do pieczenia w dowolnej kolejności i ułożeniu. Pieczemy 40 minut w 180 C.
Prościutkie!
piątek, 9 marca 2012
Better than toast
Kontynuując sezon kanapkowy na dziś wieczór proponuję pyszne tosty zapiekane w jajku. Są tak dobre, że powinnam podać składniki na więcej niż jednego, ale nie będę tu niczego sugerować. Do patelni!
Składniki:
2 kromki pełnoziarnistego pieczywa tostowego
roztrzepane jajko z łyżką mleka
2 plastry ostrego sera
2 plasterki pepperoni lub innej ostrej kiełbasy
garść rukoli
olej
Przepis:
Kromki przekładamy serem i pepperoni. Namaczamy w jajku po minucie z każdej strony i wrzucamy na rozgrzaną patelnię z olejem. Gdy tost się zarumieni przerzucamy go na drugą stronę. Nakładamy na talerz i posypujemy rukolą. I to jest coś!
Życzę smacznego wszystkim łasuchom!
Składniki:
2 kromki pełnoziarnistego pieczywa tostowego
roztrzepane jajko z łyżką mleka
2 plastry ostrego sera
2 plasterki pepperoni lub innej ostrej kiełbasy
garść rukoli
olej
Przepis:
Kromki przekładamy serem i pepperoni. Namaczamy w jajku po minucie z każdej strony i wrzucamy na rozgrzaną patelnię z olejem. Gdy tost się zarumieni przerzucamy go na drugą stronę. Nakładamy na talerz i posypujemy rukolą. I to jest coś!
Życzę smacznego wszystkim łasuchom!
Wakey wakey, eggs and bakey
Chciałabym podzielić się ze wszystkimi, że w nadchodzącym miesiącu szykuje się sezon kanapkowy, który uważam za otwarty! Nie wiem skąd przypomniałam sobie o mojej pasji do kanapek ale zamierzam właśnie się nią z Wami podzielić! I mam szczerą nadzieję, że i Wam przypadnie do gustu. Będę podawała składniki na jedną kanapkę, bo co za dużo to niezdrowo!
Składniki:
2 kromki pełnoziarnistego pieczywa tostowego
4 plasterki boczku w paski
jedno dobre jajko
garść kiełków rzodkiewki
plasterek ostrego sera
Przepis:
Najlepiej będzie jeśli zaczniemy od zrobienia grzanek. Swoje grillowałam, ale na pewno będą dobre z tostera, czy opiekacza. Na rozgrzaną patelnię wrzucamy paski boczku i czekamy aż się zacznie falować, zdejmujemy i odkładamy. Potem wrzucamy jajko i sadzimy zarazem pilnując by żółtko się nie ścięło! Układamy kiełki, jajko, plaster sera, bekon i zamykamy kanapkę!
Pyszność!
Składniki:
2 kromki pełnoziarnistego pieczywa tostowego
4 plasterki boczku w paski
jedno dobre jajko
garść kiełków rzodkiewki
plasterek ostrego sera
Przepis:
Najlepiej będzie jeśli zaczniemy od zrobienia grzanek. Swoje grillowałam, ale na pewno będą dobre z tostera, czy opiekacza. Na rozgrzaną patelnię wrzucamy paski boczku i czekamy aż się zacznie falować, zdejmujemy i odkładamy. Potem wrzucamy jajko i sadzimy zarazem pilnując by żółtko się nie ścięło! Układamy kiełki, jajko, plaster sera, bekon i zamykamy kanapkę!
Pyszność!
piątek, 2 marca 2012
Wege Tagliatelle z grillowanymi warzywami
Po bardzo długiej przerwie czas na kolejną reaktywację! Dziś wracam do Was z pysznym Tagliatelle z grillowanymi warzywami o aromacie tymianku i rozmarynu. Chciałam również napisać o rewolucji w mojej kuchni, mianowicie za namową przyjaciółki makaron jest pełnoziarnisty! I mimo uprzedzeń jest nawet smaczny.
Zabierzmy się za gotowanie!
Składniki:
200 g Tagliatelle pełnoziarnistego
pół cebuli
1 czerwona papryka
1 mała cukinia
1 bakłażan
1 op. serka feta
garść ziół ( tymianek, rozmaryn )
oliwa
Przygotowanie:
Warzywa kroimy w cienkie paski i grillujemy na specjalnej patelni ( takiej grillowej). Paprykę dzielimy na ćwiartki, później na ćwiartki ćwiartek i również wrzucamy na patelnię. Grillujemy ją tak długo, aż zacznie być miękka, warto zdjąć z niej skórkę po przypiekaniu. Cebulę kroimy tylko na ćwiartki i również czekałam aż zmięknie. Gotujemy makaron i odstawiamy. Polecam zrobić to po przyrządzeniu warzyw, żeby był jeszcze ciepły. Wszystkie warzywa odkładamy na jeden talerz i obficie obsypujemy ziołami - tymiankiem i rozmarynem. Fetę kroimy w kostkę. Wszystkie warzywa przekładamy do garnka z odcedzonym makaronem, dodajemy odrobinę oliwy i posypujemy wszystko fetą. Podajemy ciepłe! Smacznego!
Zabierzmy się za gotowanie!
Składniki:
200 g Tagliatelle pełnoziarnistego
pół cebuli
1 czerwona papryka
1 mała cukinia
1 bakłażan
1 op. serka feta
garść ziół ( tymianek, rozmaryn )
oliwa
Przygotowanie:
Warzywa kroimy w cienkie paski i grillujemy na specjalnej patelni ( takiej grillowej). Paprykę dzielimy na ćwiartki, później na ćwiartki ćwiartek i również wrzucamy na patelnię. Grillujemy ją tak długo, aż zacznie być miękka, warto zdjąć z niej skórkę po przypiekaniu. Cebulę kroimy tylko na ćwiartki i również czekałam aż zmięknie. Gotujemy makaron i odstawiamy. Polecam zrobić to po przyrządzeniu warzyw, żeby był jeszcze ciepły. Wszystkie warzywa odkładamy na jeden talerz i obficie obsypujemy ziołami - tymiankiem i rozmarynem. Fetę kroimy w kostkę. Wszystkie warzywa przekładamy do garnka z odcedzonym makaronem, dodajemy odrobinę oliwy i posypujemy wszystko fetą. Podajemy ciepłe! Smacznego!
niedziela, 12 czerwca 2011
Różowe marchewkowe Olgowe.
Niestety dopiero teraz znalazłam chwilę, żeby coś upiec. Szkoda, że dopiero gdy się rozchorowałam. Na szczęście choroba nie odebrała mi na tyle sił, żeby nie robić NIC, więc postanowiłam że upiekę ciasto. A że lubię różowy, to ciasto też jest różowe. A że Olga biedaczka męczy się bardziej niż ja, pomyślałam, że to ciasto zadedykuje właśnie jej. ( Mam również nadzieję, że będę mogła jej takie zrobić)
Składniki na ciasto:
200 g cukru
250g mąki
400 g startej marchewki, ok 4 średnich marchewek
4 jajka
200 ml oleju
2 łyż proszku do pieczenia
torebka cukru waniliowego
2 łyż cynamonu
1 łyż soli
Przepis na ciasto:
Mąkę mieszamy ze wszystkimi suchymi składnikami, marchewkę ścieramy na grubych oczkach. Miksując dodajemy olej, następnie jajka i startą marchewkę. Przelewamy do natłuszczonej tortownicy (średnica ok 24 cm), pieczemy godzinę w 170 C. Czekamy aż ostygnie.
Składniki na krem:
500 g twarogu, jeśli nie mamy jak go rozetrzeć polecam serek śmietankowy
otarta skórka z cytryny
100 g cukru pudru
200 g masła
ziarenka z 1/4 laski wanilii
kropelka różowego barwnika
Przepis na krem:
Roztapiamy masło i czekamy aż nabierze temperatury pokojowej. Twaróg przecieramy z cukrem pudrem, aż uzyskamy niemalże idealnie gładką masę. Mi udało się to w 30 s za pomocą blendera. Jak już będziemy mięli gładką masę dodajemy skórkę z cytryny, wanilię, barwnik i mieszając cały czas mikserem dolewamy ostudzone masło.
Po tym jak już ciasto wystygnie, możemy przeciąć je na pół i przełożyć kremem. Wierzch również smarujemy kremem, na górze i po bokach. Najlepiej będzie, jeśli całość schłodzimy jeszcze przez jakiś czas w lodówce, aż masa będzie sztywna.
Jest pyszne ;)
Składniki na ciasto:
200 g cukru
250g mąki
400 g startej marchewki, ok 4 średnich marchewek
4 jajka
200 ml oleju
2 łyż proszku do pieczenia
torebka cukru waniliowego
2 łyż cynamonu
1 łyż soli
Przepis na ciasto:
Mąkę mieszamy ze wszystkimi suchymi składnikami, marchewkę ścieramy na grubych oczkach. Miksując dodajemy olej, następnie jajka i startą marchewkę. Przelewamy do natłuszczonej tortownicy (średnica ok 24 cm), pieczemy godzinę w 170 C. Czekamy aż ostygnie.
Składniki na krem:
500 g twarogu, jeśli nie mamy jak go rozetrzeć polecam serek śmietankowy
otarta skórka z cytryny
100 g cukru pudru
200 g masła
ziarenka z 1/4 laski wanilii
kropelka różowego barwnika
Przepis na krem:
Roztapiamy masło i czekamy aż nabierze temperatury pokojowej. Twaróg przecieramy z cukrem pudrem, aż uzyskamy niemalże idealnie gładką masę. Mi udało się to w 30 s za pomocą blendera. Jak już będziemy mięli gładką masę dodajemy skórkę z cytryny, wanilię, barwnik i mieszając cały czas mikserem dolewamy ostudzone masło.
Po tym jak już ciasto wystygnie, możemy przeciąć je na pół i przełożyć kremem. Wierzch również smarujemy kremem, na górze i po bokach. Najlepiej będzie, jeśli całość schłodzimy jeszcze przez jakiś czas w lodówce, aż masa będzie sztywna.
Jest pyszne ;)
Subskrybuj:
Posty (Atom)








